fallback

Велев сравни с национализация вноската за пенсия по втория стълб да отива в НОИ

Парите, които са събирани в последните 14 години в капиталовия стълб, сега бързо ще се разграбят, смята председателят на АИКБ

13:21 | 15.12.14 г. 8

Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев сравни с национализация възможността допълнителната задължителна осигуровка за пенсия да отива в държавното обществено осигуряване. Според Българската стопанска камара пък предложението създава предпоставки за допълнителни сътресения в осигурителната система.

Подписаното вчера споразумение между правителството и двата синдиката дава право на родените след 31 декември 1959 година на свободен избор да решат дали да се осигуряват задължително за допълнителна пенсия в универсален пенсионен фонд или изцяло за пожизнена пенсия в държавното обществено осигуряване.

„Това е стъпка точно в противоположната посока“, каза Васил Велев пред БНР по отношение на предложението от догодина всеки сам да избира дали да продължи да се осигурява в частните фондове, или да прехвърли парите си в НОИ, включително и ранно пенсиониращите се.

„Вместо да се укрепва капиталовият стълб, да се заздравява връзката между това, което внасяш като осигуровка, и това, което ще получиш като пенсия, се неглижира. Вместо държавата да укрепи институциите и да се спазва законът, така че да са гарантирани целите, които се поставиха с въвеждането на този втори стълб преди 14 години, сега казваме, че даваме право който иска да си премести партидите в държавното осигуряване. Само че не казваме, че там няма да има партиди, тоест личните пари на всеки от частния фонд отиват в общия кюп на държавното осигуряване и се изхарчват още същата година“, коментира Велев.

По негово мнение парите, които са събирани в последните 14 години в капиталовия стълб, сега бързо ще се разграбят за 1-2 години. „Това много наподобява национализацията на резерва на Здравната каса преди години“, смята Велев.

Той посочи, че със сигурност ще има реакция от страна на работодателите по подписания меморандум, която тепърва ще бъде обсъдена. И уточни, че и работодателите, подобно на синдикатите, могат да заплашат с протести заради подписаното споразумение. Две трети от членовете на АИКБ подкрепят да има протест, но биха участвали една трета от тях, което пак е повече от числеността на синдикалния протест, каза Велев.

Още снощи от БСК определиха възможността за избор между пенсионен фонд и държавния като „особено тревожен сигнал“. В комбинация с появилите се през последните дни в публичното пространство идеи за национализиране на универсалните пенсионни фондове, това предложение е повече от притеснително, смятат от камарата. Нейните представители подкрепят правото на избор, но уточняват, че то не бива да нанася удар върху осигурителния сектор. Вместо това трябва да е при гарантиране на категорична равнопоставеност между НОИ и УПФ. Според стопанската камара предложението създава предпоставки за допълнителни сътресения в осигурителната система.

От БСК казаха, че няма да признаят меморандума, подписан от правителството и синдикатите за пенсионната реформа, който залага и замразяване на пенсионната възраст за догодина. Изпълнителният председател на Българската стопанска камара Божидар Данев каза, че това са сепаратистки действия, които поставят под въпрос ролята на тристранния диалог.

Велев определи вчерашното споразумение като едностранно, защото е чута  позицията само на едната страна. Той също каза, че неговата асоциацията категорично възразява срещу споразумението. И определи решенията като парадокс – „реформаторското правителство дойде, за да спре реформата“.

Велев изнесе аргументи и против замразяването на пенсионната възраст. Той посочи, че в България в последните години тя не нараства, а намалява. Освен това е с около пет години по-ниска от възрастта за пенсия в Европа.

Според него мярката за криминализиране на неплащането на осигуровки може да се изроди в преследване на неудобни конкуренти. Като обясни, че бизнесът не възразява срещу тази мярка, макар че я възприема като популистка и мярка, която няма да доведе до нужния ефект, Велев коментира, че и в момента може да се преследва наказателно този, който укрива осигуровки, защото ако има две ведомости – официална и неофициална, по неофициалната не се плащат осигуровки, но не се плаща и данък общ доход. „Неплащането на данъци е криминализирано, тоест ако някой иска да търси наказателна отговорност на някого за укриване на осигуровки, може да го направи и сега, защото няма как да се укрие осигуровка, без да се укрие данък“, каза Велев.

Според Божидар Данев криминализирането на укриването на доходи е необходимо, но не и криминализиране на укриването на социални плащания. „Когато в трудово-правните отношения са две страни и договорът е двустранен, то това не е задължение, а право - внасянето на осигуровки не е задължително“, коментира той пред агенция Фокус. И заявява, че с последните решения за спиране на реформите кабинетът се е отказал от реформите под натиска на синдикатите и няма никакъв разум в решението да не се увеличи възрастта за пенсиониране от 1 януари 2015 г. Данев казва още, че има нужда от реформа в пенсионната система, но се отлага. „Опитът на работа с правителствата през последните 20 г. показва, че ако не се стигне до реформи през първата година, то те въобще не се случват, затова е необходимо сега те да бъдат извършени. Необходима е дългосрочна и спешна промяна“, допълва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:07 | 11.09.22 г.
fallback