fallback

Домашното образование – що е то и има ли почва у нас

Може да стане реална алтернатива, която не е обременена от недостатъците на традиционното образование, смята Зорница Славова от ИПИ

17:35 | 24.05.15 г. 8
Автор - снимка
Създател

По всичко личи, че домашното образование има шансове да навлезе и законодателно в България, след като Комисията по образование в парламента прие на второ четене текстовете, уреждащи този въпрос в Законопроекта за училищното и предучилищното образование. Законопроектът предвижда, че по желание на родителите, децата ще могат да се обучават в самостоятелна форма.

Регламентирането на възможност за домашно образование е стъпка напред от гледна точка на свободния избор на родителите за образованието на техните деца, въпреки че и тази форма на обучение е ограничена от всички тежести и несъвършенства на регулираното държавно образование. Основното е, че родителите ще са длъжни да провеждат обучението в съответствие с определените държавни образователни стандарти (които даже не са известни, защото все още се пишат) и при определения учебен план, а децата ще трябва да взимат изпити всяка година и по всеки предмет.

През последните десетилетия образователната система в България буди сериозно недоволство от страна на родители, ученици и учители, а международните класации, оценяващи знанията и уменията на учениците (например, изследването PISA), показват изключително слаби резултати за България. Новият закон трудно би могъл да направи образователната система много по-добра, особено в краткосрочен план, което прави предоставянето на избор на родители за образованието на децата им още по-важно, пише в анализа си Зорница Славова от ИПИ.

Публикувани са множество изследвания, които показват, че домашното обучение е ефективно и дори показва по-добри резултати от образованието в училище, както и че децата, които се обучават самостоятелно, са пълноценни членове на обществото. 

Допълнително, то се развива все повече и към момента е регламентирано и практикувано в редица държави по света като Великобритания, Ирландия, Дания, Канада, САЩ, Австралия, Нова Зеландия, Индия, Чили. Срещат се форми с абсолютно свободно обучение, има практики за онлайн домашно образование, както и за групово домашно обучение, а във все повече университети се приемат студенти на база единствено приемен изпит без да е нужна диплома за средно образование (включително Харвард и Йейл).

В тази връзка възможността за домашно образование е дори закъсняла реформа. Като за начало тази промяна трябва да бъде приета, а в бъдеще да се превърне в реална алтернатива, която не е обременена от недостатъците на традиционното образование.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:07 | 10.09.22 г.
fallback