fallback

WSJ: Путин взима на прицел прозападна България

Страната върви "колебливо" в посока към демокрация и пазарна икономика в зависимост от резултатите от изборите, пише вестникът

10:47 | 29.06.15 г. 42
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Руската офанзива срещу Украйна през последната година даде ясно да се разбере, че президентът на страната Владимир Путин се стреми да възстанови колкото може повече бившия Съветски съюз, чието рухване някога определи като "най-голямата геополитическа катастрофа на века". За Запада трябва да е сериозно притеснение фактът, че България, член на НАТО и на ЕС, е една от неговите мишени, пише Гари Макдугъл за вестник Wall Street Journal. Според автора, който е съпредседател на фондация „Америка за България“, Москва невинаги се нуждае от танкове и войски, когато се опитва да владее съседите си.

В статията са цитирани думи на президента Росен Плевнелиев, отправени на среща с членове на фондацията, когато държавният ни глава сравнява прикритата агресия на Москва срещу България с опит на Русия да проникне в НАТО с помощта на "Троянски кон".

През десетилетията, откакто Източна Европа спечели независимостта си, България върви "колебливо" в посока към демокрация и пазарна икономика в зависимост от резултатите от изборите, отбелязва авторът. В същото време накланящи се към Москва коалиции полагат сериозни усилия да управляват страната, което ги улеснява да уговарят срещи на международни организации като НАТО и да засилват влиянието на Путин върху такива организации. Това е реалната опасност, изложена от президента Плевнелиев и повторена от други български лидери, които искат да продължат напредъка към свободен пазар, посочва Макдугъл. 

Редица анкети и социологически проучвания показват, че българите са разделени, когато ги питат дали клонят към Москва или Запада. Така че президентът Путин има много причини да гледа към България, която може да превземе без кръвопролития в украински стил. Повечето българи говорят руски език, а освен това българите пишат на кирилица. България беше най-лоялният съюзник на Москва във Варшавския договор и много българи изпитват позитивни чувства към бившите си приятели от Съветския съюз, пише още Макдугъл.

Освен това България е силно зависима от руския газ и много от българите се ръководят в чувствата си от това, че Москва може да затвори кранчето на газа през зимата. Наблюдатели в България и в чужбина видяха ръката на Путин и руските пари зад успешните опити на природозащитници да издействат закони, които забраняват сондажите за шистов газ. Забраната, въведена през 2012 г., накара инвеститора Chevron да си замине заедно със шансовете за енергийна независимост на България, посочва авторът.

Той подчертава още, че в България има свързани с Русия олигарси, които се опитват да действат безнаказано. Нуждата от по-строг съдебен и институционален контрол се видя, когато през 2014 г. се стигна до паническо изтегляне на пари от голяма контролирана от олигарх банка, довело до нейния банкрут и изчезването на близо 2,6 млрд. долара, равняващи се на около 5% от БВП на страната. И досега не е установено къде са парите и не са наказани виновниците.

Съюзниците на Путин водят информационна война в доминираните от олигарси медии, опитвайки се да дискредитират прозападните лидери в България и западните идеи, пише още Макдугъл. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:10 | 12.09.22 г.
fallback