Парламентарната група на Реформаторски блок обяви, че издига кандидатурата на Константин Пенчев за втори мандат като омбудсман на Република България.
Днес е крайният срок, в който могат да се правят номинации. Преди часове БСП издигна Мая Манолова за поста, след като вчера и депутати от ГЕРБ обявиха, че нейната кандидатура изглежда подходяща и биха я подкрепили за поста.
Реформаторите обаче решиха, че в конкурса трябва да участва и настоящият обществен защитник – бившият депутат от НДСВ, а по-късно и председател на ВАС Константин Пенчев.
Още преди няколко месеца той обяви, че ще се бори за втори мандат и обясни, че ако получи покана да остане на поста, ще я приеме.
В края на миналата седмица парламентът стартира процедурата по избор на национален омбудсман, защото 5-годишният мандат на Пенчев изтича през есента.
Според приетите от депутатите правила кандидатите за национален омбудсман ще бъдат изслушани първо от Комисията по вероизповеданията и правата на човека в парламента. След това Народното събрание ще гласува тайно и с бюлетини за новия народен защитник.
Вотът ще се проведе по всички правила на тайния избор. За него ще отговаря комисия от девет депутата, а избраниците ще отбелязват със знак "Х" предпочитания кандидат.
За избран ще се смята този претендент, който е събрал повече от половината гласове. Ако такъв няма, ще се проведе балотаж между първите двама кандидати.
Още новини за България четете в Dnes.bg


Тъжна вест! Почина поетесата Ружа Велчева
Елхите във Варна вървят от 30 до 300 лева
Във Варна ще се проведе последното за годината събитие за събиране на стотинки
Почина един от най-популярните японски актьори
Радев отличи огнеборци и доброволци, участвали в овладяването на пожари през лятото
ЕС търси Меркосур, за да се конкурира със САЩ и Китай, но предлага малко
Турската лира остава стабилна, а икономисти очакват ново понижение на лихвите
Юанът става все по-използван при паричните преводи
Noventiq ускорява AI трансформацията в бизнеса с Microsoft Copilot и нова експертна специализация
Еврозоната бележи по-силен ръст от очакваното благодарение на вътрешното търсене
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Audi готви още една изненада
Политик предложи премахване на червения светофар и знаците на пътя
Малка кола на старо с автоматик – ето 4 сигурни предложения
Уран във водата на Харманли, жителите ще разчитат на водоноски
Мъж е в болница след побой от 73-годишен в Казанлък