fallback

Т. Петкова: България не се е отказвала от „Южен поток”

То края на август ще тръгне процедурата за избор на кредитор, който да отпусне пари за разплащане с американските централи

16:44 | 18.08.15 г. 12

България не се е отказвала от „Южен поток”. Това каза пред журналисти министърът на енергетиката Теменужка Петкова, предаде Агенция "Фокус".

„Още от самото начало заявихме, че „Южен поток” е много важен проект за България, който ще доведе до диверсификация на маршрутите за доставка на природен газ, но трябва да се случи съгласно европейското законодателство. България не се е отказвала от този проект, традиционно имаме добри отношения с Русия и такива ще бъдат те и занапред”, посочи тя.

Председателят на КРИБ Кирил Домусчиев допълни, че тръбите за „Южен поток” са на пристанището в Бургас и това трябва да говори красноречиво, че те няма да отидат другаде.

"Дали за „Южен поток”, за „Турски поток” или за някой друг проект, тези тръби ще бъдат използвани и ще има някаква полза за България”, коментира той.

По повод изказването на президента на Русия Владимир Путин от вчера, че Русия ще продължи да развива съвместни проекти с България в областта на енергетиката, Домусчиев заяви, че няма колеги в бизнеса, които да са се отказали да правят бизнес с Русия. „Добра новина е, че Русия смекчи тона към нас, но за съжаление България не може да направи нищо. Ние трябва да се съобразим с Брюксел” , допълни той.

Президентът на Русия Владимир Путин обяви вчера, че Русия ще продължи да развива съвместни проекти с България, включително и в областта на енергетиката, какъвто е “Южен поток”.

Припомняме, че в края на миналата година Путин сложи край на “Южен поток” и вместо него стартира нов проект за газопровод, който да заобикаля територията на Украйна – “Турски поток”. Стартирането му обаче също закъснява, защото Москва още не е подписала споразумението с Турция.

Относно разплащането на Националната електрическа компания (НЕК) с двете американски централи – AES Гълъбово и КонтурГлобал, Петкова посочи, че има интерес това да стане максимално бързо, защото ще влезе в сила ценовото облекчение. "Причината за забавянето е, че трябваше да бъде изчакано ценовото решение на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), защото на него трябваше да се обоснове НЕК при искането на съответния кредитен ресурс”, обясни тя.

„Разплащането с двете американски централи трябва да се извърши и с двете едновременно, тъй като няма възможност да бъдат извършвани две отделни процедури за искане на кредитен ресурс”, посочи Петкова.

По думите й до края на август ще тръгне процедурата за избор на кредитор.

„С намаляването на цените годишно ще се спестяват 96 милиона лева общо за двете централи. В рамките на оставащия срок на договора спестяванията ще са близо 1 милиард лева. Това са параметрите. Те ще влязат в сила едва когато НЕК се разплати с двете американски централи”, заяви енергийният министър.

Припомняме, че през април НЕК се споразумя с AES Гълъбово и ТЕЦ КонтурГлобал Марица Изток 3 за намаление на цената за разполагаемост (готовността на мощностите да заработят) със съответно 14% и 17% без да се удължава срока на договорите с ТЕЦ-те. Споразуменията бяха одобрени от кредиторите на централите, НЕК, енергийното министерсво и енергийния регулатор. Условието обаче е НЕК да се издължи на двете предприятия.

За целта Българският енергиен холдинг (БЕХ) ще изтегли заем, с който да се финансира сделката. Един от вариантите е държавата да даде гаранции за заема, но това трябва да бъде разрешено от финансовия министър, тъй като тази година са спрени държавногарантираните заеми, с изключение на този за газовата връзка с Гърция.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:31 | 05.09.22 г.
fallback