fallback

Tesla – закъснялата алтернатива на "Южен поток"

Русия даде заявка за рестарт на спряния в края на миналата година газопровод, смята анализатор

14:00 | 20.08.15 г. 11

Закъснялата алтернатива на „Южен поток“ - така анализаторът проф. Атанас Тасев определи плановете за създаването на новия газопровод на територията на Европа – Tesla

Тасев коментира пред Investor.bg, че е много по-важно изказването, което руският президент Владимир Путин направи по време на посещението си в Крим. Неговият тон се оказа „изключително миролюбив към Европа и България“, посочи експертът и допълни, че има сигнали, че Русия започва да признава препъникамъка за „Южен поток“ - Третия либерализацонен пакет за енергийния пазар.

Пример за това са обявените търгове за свободните обеми в Opal – продължението на „Северен поток“, от 1 септември.

При положение обаче, че бъдат реализирани плановете за „Турски поток“, а след това и неговото продължение – Tesla, България ще бъде тотално изолирана от руския газов поток, призна Атанас Тасев.

„Това обаче е само проект, а от идеята до реализацията минава много време“, допълни още той. Според него изявленията за нов газопровод на газовата карта на Европа са само част от „голямата игра на „Газпром“.

Проектът предвижда изграждането на тръбопровод с дължина между 1 300 и 1 400 километра през територията на Гърция, Сърбия, Македония и Унгария до газовия хъб в Баумгартен в Австрия. Обсъжда се възможността и за разширение към Италия от територията на Гърция.

Плановете са изграждането на трасето да струва около 4-5 млрд. евро, а окончателното инвестиционно решение за проекта ще бъде взето през първото тримесечие на 2016 г. Ако проектът бъде одобрен, строителството се планира да започне в началото на 2017 г., а първите количества газ трябва да потекат по тръбите през 2019 г.

Атанас Тасев обърна внимание, че трасето на „Южен поток“ на територията на България е готово – уредени са всички подробности около Оценката за въздействието върху околната среда (ОВОС), подробните устройствени планове (ПУБ) и сервитутните зони. Това обаче не може да се каже за трасето на Tesla, за което тепърва трябва да се взимат нужните разрешителни, а администрацията в Гърция, Сърбия и Македония е доста „консервативна“, посочи анализаторът.

Чисто топографски теренът на Tesla е и по-сложен, допълни още той.

Според него след сигналите, дадени от Путин в Крим, сега е необходим разговор на високо равнище в Европейския съюз (ЕС) и да бъдат изгладени проблемите около „Южен поток“. Реализацията на „Турски поток“ и Tesla ще спре транзита през Украйна и България още през 2019 г., което ще е пагубно за страната ни, подчерта той.

„Южен поток“ през България не е плод на българо-съветската дружба или някакъв подарък“, обясни в заключение Тасев, посочвайки, че за проекта има ясна икономическа логика.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:19 | 14.09.22 г.
fallback