България остава една от държавите с най-ниско съотношение между публичен дълг и брутен вътрешен продукт (БВП) в ЕС, показват данните на Евростат за 2014 година. От тях обаче е видно значително повишение на дълга – през миналата година съотношението е 27%, спрямо 18 на сто през 2013 година.
Средното за ЕС ниво на дълг е 86,8 на сто, като има ръст спрямо 85,5% през 2013 г. 16 държави от общността надхвърлят изискванията от Маастрихт държавният дълг да бъде не повече от 60% от БВП. Най-значимо това е в Гърция, където съотношението е 178,6%, Италия – 132,3% и Португалия – 130,2%. Най-ниското съотношение записва Естония (10,4%), следвана от Люксембург (23%) и България.
За еврозоната нивото на публичен дълг спрямо БВП е 92,1% и расте с 1 пункт спрямо 2013 година.
През 2014 година само четири държави от ЕС отчитат бюджетен излишък. Това са Дания (1,5%), Люксембург (1,4%), Естония (0,7%) и Германия (0,3%). В 14 държави дефицитът надхвърля изискванията за под 3%. Сред тях е и България, където бюджетният дефицит е в рамките на 5,8 на сто.
Най-голям дефицит е отчетен в Кипър (-8,9%), Португалия (-7,2%) и Испания (-5,9%).
Изпадналата в криза Гърция успява да свали бюджетния си дефицит от 12,4% през 2013 година до 3,6% през миналата година, показват още данните на европейската статистическа служба.


Доктор: При прегряване човека трябва да се изведе на сенчесто място и да се охлади с мокри кърпи
Майка отправи тежко предупреждение към България: „Не допускайте тази криза да стигне дотук“
Патриарх Даниил: Света Богородица не е оставила света и продължава да закриля своите чеда
През август термометрите удрят до 39 градуса, много дъжд през октомври и ноември
Задължителната физзарядка се връща в училищата за учениците от I до IV клас
Великобритания затяга контрола върху отбранителните доставки след проблем с Китай
Танкер плати $4,6 млн., за да прескочи опашката в Панамския канал
Зеленски: Украйна удари ключов център на „Роскосмос“ в Русия
Qwen на Alibaba надхвърли 3 млрд. изтегляния, изпревайки Meta и Google
Пептидите не бива да се превръщат в новия фентанилов проблем на Китай
Новият часовник на Mercedes изостава с един ден за 1040 години
Германски производител готви революционни спирачки
Volkswagen поема нов курс – по-малко модели, повече иновации
Lamborghini представи най-бързия и най-мощен автомобил в историята си
Капачката на резервоара крие тайна функция
57-годишна жена загина при катастрофа с мотор край Стамболийски
Огън и дим край Слънчев бряг: Четири пожарни се борят с пламъците
ПСС започна спасителна акция за пострадало момче в Рила
Страх от сделка без Европа: Франция, Германия и Великобритания търсят място в преговорите за Украйна
1600 хектара изгоряха в Белгия: ЕС се включи в битката с рекордния пожар
преди 10 години Те си го гласуваха друже, 16 милиарда кредитна линия, даже и ВКС им го одобри. Досега опапаха 4 и нещо, имат още по 4 на година до края на мандата. Журналята не спорят, че от герп са откраднали 2 милиарда предния мандат, спорят дали са евро или лева. Тоя път и спор няма да има. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Те си го гласуваха друже, 16 милиарда кредитна линия, даже и ВКС им го одобри. Досега опапаха 4 и нещо, имат още по 4 на година до края на мандата. Журналята не спорят, че от герп са откраднали 2 милиарда предния мандат, спорят дали са евро или лева. Тоя път и спор няма да има. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Миналата година или в началото на тази не си спомням точно се взе ЗАЕМ сега наближава края на годината и вероятно ще отчетат дефицит и предстои гласуването на бюджета за 2016 и мнго е ВЕРОЯТНО да искат ЗАЕМ отново и още от сега започва подготовката за заема. Мислят че сме ***, че сме от село и сме правени у д.... Били ниски заплатите на докторите, на полицаите, на съдиите на цял КУП келемета на държавна хранилка. Я вижте колко получават шивачките, строителни работници, шофьори т.е. хората които |БАЧКАТ, а не седят на бюро. СЛУЖИТЕЛ - служи на кой на този който плаща най-много а какво произвеждат "КУРУПЦИЯ" отговор Сигнализирай за неуместен коментар