fallback

Засилването на миграционния поток - основният риск пред България

Все още не сме изградили необходимата система и ресурси, за да се справим с киберзаплахите, предупреждава президентът

15:51 | 10.11.15 г. 5

Рискът от продължаване или засилване на миграционния поток към България е основният пред страната ни. Това коментира президентът Росен Плевнелиев след края на продължилото 5 часа заседание на Консултативен съвет за национална сигурност (КСНС), на който бяха обсъдени геостратегическите рискове пред България.

Плевнелиев призна също така, че все още не сме изградили необходимата система и ресурси, за да се справим с киберзаплахите. Той припомни, че в края на октомври бяхме свидетели на най-голямата кибератака към сайтовете на държавни институции по време на изборите. По думите му целта е ясна - провокация към обществото и държавата, а случилото се показва уязвимостта на страната ни и изисква спешни мерки.

По време на заседанието бяха изслушани директорите на Националната разузнавателна служба и на Служба "Военна информация" и министри. След края му Плевнелиев заяви, че съветът е бил успешен и е постигнат пълен консенсус, с резервирано отношение от "Атака“.

Президентът изброи редица геостратегически рискове за сигурността – тероризъм, радикализиране на европейски граждани, които се присъединяват към “Ислямска държава”, редица замразени конфликти, рискове за енергийната сигурност, които се пораждат от наличието на един доставчик на газ, слабо икономическо развитие, бедност, социално изключване, сътресения във финансовата система, промените в климата, заплахи за информационната сигурност и други.

По думите на Плевнелиев трябва да инвестираме в сигурност и отбрана, защото кризите взаимодействат помежду си, което води до невиждано досега ниво на непредсказуемост в международната среда за сигурност.

Държавният глава посочи, че са необходими стъпки за засилване на функционалността на службите, но и преодоляване на вътрешното напрежение, което се забелязва в някои звена от сектора за сигурност.

Членовете на КСНС препоръчват на Министерския съвет да предложи мерки, насочени към оптимизиране на структурите в сектора за сигурност. Съветът по сигурността към Министерския съвет пък трябва да приеме план за действие при мащабна миграционна вълна, който да бъде осигурен финансово и технически.

Министерският съвет трябва да разработи и внесе в парламента и проект на Закон за противодействие на тероризма и да осигури звената за киберсигурност за изграждане на способности за противодействие на кибератаки.

Правителството трябва да приеме и Стратегия за киберсигурност и план за изпълнението й и под ръководството на национален координатор по киберсигурност да осъществява дейностите по изпълнението на стратегията.

КСНС препоръчва още институциите и партиите да работят активно за формиране на единна европейска позиция за разширяване на зоната за сигурност чрез ускоряване на евроинтеграцията на страните от Западните Балкани при спазване на критериите за членство.

Политиците трябва да работят и за намиране на трайни решения за справяне с причините за миграционната криза.

ТВ Bulgaria ON AIR обобщава реакциите след КСНС във видеото

Още политически новини четете в Dnes.bg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:32 | 12.09.22 г.
fallback