fallback

Т. Петкова: Няма риск за доставките на газ за България

Към този момент обемите на доставките и налягането по газопроводите са в рамките на договореното, коментира министърът на енергетиката

19:20 | 25.11.15 г. 8
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Няма причина да се притесняваме, че дългосрочните договори за доставка и транзит на руски природен газ няма да се изпълнят. Това заяви енергийният министър Теменужка Петкова по време на брифинг в сградата на "Булгартрансгаз".

Данните на Министерството на енергетиката са, че към този момент обемите на доставките и налягането по газопроводите са в рамките на договореното. Петкова призна, че през нощта е имало колебания на налягането, макар и отново в рамките на договореното и изрази надежда това да не е свързано със спирането на доставките за Киев.

"Това са чисто технологични процеси. Налягането се движи в рамките на договора", каза тя. 

Допълнително от "Нафтогаз Украйна" са изпратили уверения, че транзитът за Европа ще се изпълнява по договор, посочи министърът на енергетиката.

Директорът на "Булгартрансгаз" Георги Гегов уточни, че е във връзка с оператори в други европейски страни и при нито един от тях няма промяна в режимите. От газопреносната компания демонстрираха и данни от онлайн системата, следяща потоците на природен газ у нас. Те показаха, че налягането на системата е дори малко над договореното в някои от точките.

Теменужка Петкова коментира още, че във връзка с новината за спирането на природния газ от "Газпром" за Украйна тази сутрин е направено съвещание в енергийното министерство относно състоянието на газовата и транзитната мрежа, хранилището в Чирен и готовността за зимния сезон.

По време на разговорите са били уточнени и възможните действия при спиране на доставките от Украйна. Към момента обаче няма основания за активиране на плана за действие, изработен още преди година. В него например е посочено минаването на ТЕЦ-овете на алтернативно гориво (мазут), както и обръщането на потока по съществуващата връзка с Гърция.

От хранилището в Чирен, в което в момента има нагнетени 450 млн. куб. метра природен газ, на ден могат да се черпят по около 4 млн. куб. метра.

Припомняме, че премиерът Бойко Борисов предупреди от Пекин, че налягането по тръбите, по които България получава газ, намалява. В същото време от Европейската комисия коментираха, че нямат данни за проблеми в Европа във връзка с прекъсването на газоподаването за Украйна.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:31 | 13.09.22 г.
fallback