Депутатите от парламентарната комисия по бюджет и финанси приеха на второ четене Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2016 г. на извънредно заседание на комисията. Депутатите заседаваха, тъй като е планирано законопроектът, както и проектът на Закона за бюджета за Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и на Закона за бюджета за 2016 г. да се гледат на второ четене в пленарна зала утре.
Депутатите от БСП напуснаха заседанието на комисията заради несъгласието им, че материалите за гласуване бяха раздадени непосредствено преди началото на заседанието. Румен Гечев изтъкна, че не са предоставени становища на работодателските организации и други заинтересовани лица за държавния бюджет и бюджетите на общественото осигуряване и Здравната каса.
Гечев посочи още, че това е „атентат срещу демокрацията” и допълни, че на първото четене в бюджетната комисия народните представители от управляващите не са изразявали никакви становища и мнения по време на дебатите.
Комисията прие почти същите текстове в проектозакона за бюджета на държавното обществено осигуряване, с изключение на разходите за персонал, които бяха увеличени с почти 2,1 млн. лева. Увеличението беше отразено и в член 1 на законопроекта, който регламентира приходите.
Не бяха приети предложенията на група депутати от БСП и ДПС за увеличение на приходите на общественото осигуряване през следващата година заради очакваното преизпълнение на постъпленията от осигурителни вноски.
Не беше прието и предложението на Димитър Танев и група депутати от Реформаторския блок да се намалят разходите за инвалидни пенсии. Депутатите обаче задължиха министъра на здравеопазването и министъра на труда в срок до края на април 2016 г. да представят за обществено обсъждане промените в закона, свързани с инвалидните пенсии. Министерският съвет трябва да ги внесе за разглеждане до средата на следващата година.
Запазват се и размерите на минималните осигурителни прагове за самоосигуряващите се лица, както и размерът на максималния осигурителен доход. Минималният осигурителен доход за земеделските производители става 330 лева.
Депутатите отхвърлиха и предложението на ДПС минималната пенсия да бъде увеличена с още 10 лева от 1 юли 2016 г. до малко над 171 лева. Според председателя на бюджетната комисия Менда Стоянова това би представлявало социална политика през бюджета на държавното обществено осигуряване и демотивира хората да внасят осигуровки на реалните си доходи, а не на базата на някакъв минимален осигурителен доход.
Запазва се и размерът на минималното дневно обезщетение за безработица в размер на 7,2 лева. Бяха отхвърлени две предложения – за увеличението му до 12 лева и 8 лева, и въпреки подкрепата, която предложенията за ръст на минималното обезщетение получи от КНСБ.
Запазва се и размерът на месечното обезщетение за отглеждане на дете от 1 до 2 години на 340 лева, като бяха отхвърлени предложенията на депутати от ДПС и БСП то да бъде увеличено до размера на минималната заплата през 2016 г. Според Менда Стоянова вече има достатъчно детски заведения и в големите градове, така че майките да могат да се връщат на работа, а с увеличаване на обезщетенията им връщането на работа не се стимулира.
През 2016 г. няма да се правят и вноски за фонда „Гарантирани вземания на работниците и служителите”.


Доктор предупреждава: Жегата натоварва сърцето!
Може ли недоволството в Русия да прерасне в революция?
Скритата цена на изкуствения интелект: центровете за данни изразходват много повече вода, отколкото показват отчетите
Българската икономика запазва растежа си, но бюджетът и инфлацията остават основни рискове
Детската смъртност в България спада, но остава над средното за ЕС
Унгария внася конституционен законопроект за отстраняване на президента
Жадната за енергия Азия вече извлича поуки от кризата в Иран
Lindt се насочва към най-слабото си тримесечие от 17 години
Напрежението в Ормуз пренасочва вниманието към пролива Малака
Спадът на инфлацията раздели ЕЦБ за следващото решение по лихвите
Toyota и Kawasaki форсират развитието на водородни системи
От първоаприлска шега до реалност - BMW M2 Dakar от Дубай
Електрическите коли в ЕС могат да заменят 190 млн барела петрол годишно
Chery заменя целия автомобил, ако батерията се запали
11 коли с най-голям потенциал да се превърнат в класики
Транспортират до Израел младежа, пострадал с атракцион край Ахелой
Зеленски за Деня на независимостта: 21-ви век ролята на САЩ е изключително важна
Правосъдният министър за ВСС: Свидетели сме на назначения и решения, които не са законни
Климатолог: Пригответе се, в бъдеще ни очакват и по-големи жеги
Съдът остави в ареста касиерката, убедила десетки да изтеглят кредити