fallback

Добрин Иванов: Данък "уикенд" ще внесе огромна административна тежест в бизнеса

Данъците трябва да бъдат прости. Така те ще бъдат внасяни по-точно, навреме и в пълен размер, коментира изпълнителният директор на АИКБ

21:51 | 03.02.16 г. 7

Предложеният режим на т.нар. данък "уикенд" ще внесе огромна административна тежест в малкия и среден бизнес. Причината е, че за прилагане на указанията ще трябва да се води прекомерно подробна аналитичност на използването на активите, стигаща до абсурди. Това каза Добрин Иванов, изпълнителен директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.

"Данъците трябва да бъдат прости. Така те ще бъдат внасяни по-точно, навреме и в пълен размер", коментира той.

По думите му въвеждането на този данък цели да се отговори на един проблем, "който трябваше да бъде решен по някакъв начин, защото голяма част от скъпите имоти и автомобили се купуват на името на компания и това дава предимство на собствениците, защото се ползва данъчен кредит”.

Иванов даде пример с начина, по който въпросът е решен в държави, като Германия и Естония, където "законодателят е определил определен процент, върху който се използва ДДС за различните типове активи, и той се използва на плоска база". "Това е простото прилагане и простото третиране на данъчните субекти, а ние тръгваме към усложнена данъчна система".

"Нашият анализ показва, че ако се въведе в този си вид, данък "уикенд" или няма да се прилага, или ще се прилага в ограничени случаи. Дори при добросъвестни данъкоплатци, които изчисляват например личното и служебно използване на автомобилите си, винаги ще съществува риск при данъчна ревизия да не се признае изчисленият процент. Така се създават предпоставки за административен натиск и риск от корупция", каза Иванов.

Той припомни, че от НАП очакват допълнителен приход от въвеждането на данъка около 100 млн. лева, но "дори и тези средства да бъдат събрани, то бизнесът ще трябва да плати пет пъти повече за счетоводни и консултантски услуги. Отделно е административният натиск и корупцията, които не могат да бъдат оценени".

По думите на индустриалеца "в последните месеци има подобряване на бизнес климата, но с много бавни темпове и не отговаря на нуждите на бизнеса".

"Бихме искали намаляване на административната тежест, особено в частта данъчно облагане, изчисляване на осигурителните вноски, както и промяна в държавната политика в образованието, защото бизнесът, особено в индустриалните сектори, изпитва остра нужда от кадри".

Още новини от Bloomberg TV Bulgaria

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:58 | 08.09.22 г.
fallback