fallback

Природозащитници: Концесионният договор за Банско е нарушен

Незаконните съоръжения трябва да се актуват на държавата, предлагат екоактивисти

14:38 | 15.02.16 г. 5

Концесионният договор за Банско е нарушен и фактически разтрогнат и от двете страни, той като е допуснато трети лица да извършват стопанска дейност и да генерират приходи на територията на концесията, с което държавата се е съгласила. Това каза на пресконференция Тома Белев от екокоалицията "За да остане природа в България", предаде БТА.

Ако искаме да има справедливост и да приложим закона, незаконните съоръжения трябва да се актуват на държавата и в следващия концесионен договор държавата да участва не само с площи, но и със съоръжения, добави той.

По думите му за изминалите 15 години нито един министър на околната среда не е оспорил получаваното концесионно възнаграждение, макар Сметната палата да е констатирала с доклад ощетяването на държавата. Вместо да си търси правата, държавата осигурява и допълнителни средства за осъществяването на състезания, заради ползването на съоръженията в Банско, добави Белев. 

Усвояването на 65 хектара над разрешените с концесията 99,55 хектара увеличава монопола в ски зоната и е нарушение на конкурентното право на ЕС, посочи Александър Дунчев от екокоалицията. Така се променят конкурсните условия по отдаване на концесията, облагодетелства се една компания и мисля, че ЕК ще потвърди, че това е незаконна държавна помощ, коментира той.

Природозащитниците подчертаха, че основен проблем в казуса е липсата на актовете за държавна собственост за изградените съоръжения. МРРБ и областният управител на Благоевград си прехвърлят от години отговорността за издаването им, защото няма общо мнение дали те да са публична държавна, или изключителна държавна собственост, коментира Белев. В момента в кадастъра това са "бели петна", личното ми мнение е, че трябва да бъдат публична държавна собственост, каза още той.

Новоусвоените площи около концесионната площ са в противоречие на закона и на действащия План за управление на "Пирин" и могат да съществуват само при учредяването му в нова концесионна процедура, коментира Петко Цветков от Българската фондация "Биоразнообразие". Министърът на спорта може да иска втора кабинка, но подписа си трябва да сложи министърът на околната среда и водите и да носи отговорност много години след това, добави той.

По-рано днес икономистът Владимир Каролев влезе в спор с природозащитниците по темата за плановете за управление на природните паркове и стопанисването на ски зоните.

Той настоя в интервю за bTV, че държавата не може да се грижи за туризма, тя трябва да следи за спазването на правилата. И заяви, че новият лифт, за който настоява община Банско, ще е вътре в границата на сегашната ски зона.

Александър Дунчев пък настоя ски спортът да се развива извън защитените територии, каквато била практиката в Австрия и Германия. Той посочи като такива подходящи зони например Ком-Берковица, Малък Перелик, Чепеларе и Пампорово.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:32 | 14.09.22 г.
fallback