fallback

Гечев: Хазната губи 1 млрд. лв. годишно заради ниския акциз върху горивата

Да се засили конкуренцията чрез демонополизиране на данъчните складове, предлага депутатът от БСП

14:25 | 28.02.16 г. 2

Не само крайните цени на горивата у нас са най-ниски в Европа, но и акцизът, каза за БНР депутатът от БСП Румен Гечев. Според него трябва по-справедливо да се разпределят приходите от акциз и печалбата на компаниите, формиращи крайната цена на петролните продукти. „Ако това се случи, в държавата могат да влязат около 1 млрд. лв. годишно”, посочи Гечев.

Крайната цена на горивата в България е на едни от най-ниските в ЕС. Ние сме на 24-25-о място – едни от най-ниските цени на колонка. В същото време България се придържа към най-ниските нива на акцизи върху горивата, обърна внимание той и посочи, че разликата с Холандия например е три пъти. Връзката с бюджета е, че по-голямата част се прибира от продавачите на горива в България, а не от държавата, заяви левият депутат.

По негови данни България губи поне 700-800 милиарда лева годишно от това, че се придържа към рекордно ниски акцизи. За него това, което трябва да се направи, е да се засили конкуренцията, като се демонополизират данъчните складове. 

По думите му при увеличен акциз цените на горивата няма да се променят.

„Очевидно са необходими пакет от мерки, които държавата да предприеме, да не се чака само един орган да се самосезира, а държавата с всичките си структури да потърси решение, които да насърчат конкуренцията, защото именно конкуренцията, за алтернативен внос, за нови играчи на пазара, свалят маржовете на търговците  и свалят цените”, коментира Петър Славов от Реформаторския блок.

Той твърди, че управляващите не дават информация кой контролира данъчните складове.

Именно за данъчните складове упорито министерството мълчи и отказва да каже към момента кой на практика ги контролира, каза Славов. А това е обществена информация, която те са длъжни да предоставят не само на народни представители, но и на обществото, допълни той и обяви, че  до дни очакваме решение по заведено дело по темата.

През 2011 г. предшественикът на сегашния министър Симеон Дянков е предоставил тази информация. И тогава не е била данъчно осигурителна тайна. Тази стара информация е и публична тя е получена по пътя на парламентарния контрол, каза още той.

Румен Гечев добави, че ще настоява за информация за състоянието на данъчните складове и кой ги е притежавал от 2010 г. досега. За него проблемът не е, че „Лукойл“ е монополист, защото е единствената рафинерия, а "вината е в държавата, която не си изпълнява регулативните функции да засилва конкуренцията". Тя не допуска внос от други рафинерии, които биха се конкурирали с нея, посочи Гечев.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:13 | 07.09.22 г.
fallback