fallback

Каролев: Има логика за предлаганото преразпределение на парите за втора пенсия

Според бившия социален министър Христина Христова не се подменя реалната собственост на личните партиди

11:47 | 27.04.16 г. 13
Автор - снимка
Редактор

Според икономиста Владимир Каролев има логика за предлаганото преразпределение на парите за втора пенсия, което финансовото министерство обяви с последните промени в Кодекса за социално осигуряване.

Пред bTV икономистът посочи, че предложението на ведомството на Владислав Горанов не е добре обосновано и затова идва и объркването в обществото. Каролев е категоричен, че средствата по индивидуалните партиди не се национализират, но препоръча да бъде удължен срокът за публично обсъждане.

Според промените на финансовото министерство в Кодекса за социално осигуряване личните партиди се обединяват в една обща сметка. Финансовият министър Владислав Горанов коментира, че без този пул може да се окаже, че онези, които живеят по-дълго, може да изчерпят спестяванията си.

„Парите трябва да се управляват по друг начин, когато човек се пенсионира, по-консервативно и в безрискови инструменти”, каза Каролев, обяснявайки идеята на Горанов. 

„В страните, в които има такъв начин за спестяване, като се пенсионираш, имаш избор - да си поискаш цялата пенсия, някаква част от нея, или в рамките на няколко години да ти бъде изплатена определена част от спестените пари”, поясни икономистът.

По думите му това, че парите отиват в обща партида, не означава, че хората ще взимат равна пенсия. „Ако аз съм спестил два пъти по-малко от друг, като се пенсионирам от този стълб ще получа два пъти по-малко пари”, поясни той.

Въпросът с унаследяването на средствата трябва да се регламентира, смята икономистът.  „Не можеш да унаследиш нещо, което си спестил и вече си изхарчил. Ако остане нещо от твоите индивидуални спестени пари – да, трябва, но ако не остане – не”, поясни Каролев.

Бившият социален министър Христина Христова също коментира темата, като посочи, че с предлаганите промени се въвежда елемент на солидарност във втория стълб, което е несъвместимо. Според нея се подменя реалната собственост на личните партиди с правото на получаване на пенсия, което не бива да се случва, тъй като променя цялата философия на втория пенсионен стълб.

Христова подкрепи предложението пенсиите да могат да се изплатят частично или напълно в случаите на 89-99% инвалидност, което сега се предлага. 

Повече по темата вижте тук!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:51 | 13.09.22 г.
fallback