fallback

Дуранкев: С икономически растеж от 2% България ще бъде изоставаща страна

Само най-нископлатените у нас ще усетят прогнозирания икономически ръст, казва икономистът

14:29 | 05.05.16 г. 1

С икономически растеж от 2%, предвиден в пролетната икономическа прогноза на ЕК, България ще бъде изоставаща страна. Това коментира икономистът Боян Дуранкев пред радио "Фокус" във връзка с най-новата прогноза на Еврокомисията.

Във вторник Брюксел повиши очакванията си за икономическия растеж в България през тази година от 1,5%, колкото прогнозираше през зимата, до 2%. Въпреки подобрената прогноза България стои слабо на фона на очакванията за Централна и Източна Европа. В 11 държави от Европейския съюз се очакват по-добри постижения. 

„Икономистите имат едно определение – от 0,1 до 3% е много слаб икономически растеж, от 3 до 6% - среден и над 6 – висок икономически растеж. Така че даже от гледна точка на най-баналните дефиниции този растеж е изключително блед“, каза Дуранкев.

Най-малко два или три са факторите, които могат да повлияят в посока на повишено вътрешно потребление у нас, посочи икономистът. За него едната от причините е, че нашият износ не е достатъчно конкурентоспособен и не е иновативен. Другото е, че в България има тежки, хронични, наследени и от предни години недоимъци, което позволява при повишаване на минималната работна заплата и донякъде малко на средните доходи да нарасне вътрешното потребление.

Според проф. Дуранкев ключов въпрос е у кого ще се концентрират тези 2% икономически растеж – дали ще се концентрират в единия процент от населението, както е при традиционния капитализъм, или във всички. Това вече е казус, който трябва да решава конкретно сегашното управление, каза икономистът.

Според него само най-нископлатените у нас тази година ще усетят ръста на икономиката. Но в следващите две години не се предвижда ръст на минималните работни заплати, така че пазарът ще реши как ще се движат доходите.

„Твърде далече са тези проценти от скока, който правят други страни, дори Румъния очаква 4,2%. За съжаление, Румъния ни изпревари и продължава с много високи темпове, докато България остава на дъното и то за дълго време, неспасяемо, обременена вече с нови тежки дългове“, коментира икономистът.

Относно оптимистичната прогноза за понижаването на безработицата у нас за тази година до 8,6% проф. Дуранкев каза, че това се дължи на наличието у нас на малко, но достатъчно разкрити нови работни места, на ниски заплати.

„В България змията си е захапала опашката. Блед икономически растеж, който не може да разкрива високоплатени работни места“, описа ситуацията проф. Дуранкев. И коментира, че политиците сигурно ще си ги припишат като собствена заслуга това намаление на безработицата, „но то означава тежка хронична безработица, това не е светло бъдеще“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:46 | 11.09.22 г.
fallback