Цените на стоките в България бележат ръст през октомври, след като през септември Националният статистически институт (НСИ) отчете месечна дефлация.
Индексът на потребителските цени за октомври 2016 г. спрямо септември 2016 г. е 100,2%, т.е. месечната инфлация е 0,2%.
От началото на годината (октомври 2016 г. спрямо декември 2015 г.) обаче НСИ отчита дефлация в размер на 0,4%, а на годишна база през октомври статистическите данни показват дефлация от 0,6% спрямо същия месец на миналата година.
Инфлация, измерена чрез ИПЦ, по месеци
Източник: НСИ
През десетия месец от годината са нараснали цените на алкохолните напитки и тютюневите изделия – с 0,3%. Повишили са се и цените на облеклото и обувките – с 5,3%, както и на жилищата, водата, електроенергията, газта и другите горива - с 0,2%.
Ръст в ценовото равнище националната статистика отчита и в сферата на развлечението и културата, където цените нарастват с 0,8%. При образованието ръстът в цените е с 1,8%.
Намаление в цените се регистрира при транспорта - с 0,5%, хранителни продукти и безалкохолни напитки – с 0,3% и ресторантите и хотелите – с 0,2%.
Цените в сектор здравеопазване остават на равнището от миналия месец.
През октомври 2016 г. са се увеличили цените на следните хранителни продукти: ориз - с 1,8%, месо от едър рогат добитък - с 0,8%, свинско месо - с 2,2%, малотрайни и трайни колбаси - съответно с 0,9 и 0,3%, мляно месо (кайма) - с 1,8%, кашкавал - с 1,3%, млечни масла - с 3,7%, грозде - с 14,6%, домати - с 2,9%.
В същото време са се понижили цените на брашно - с 0,1%, хляб „Добруджа” - с 0,6%, макаронени изделия - с 0,6%, месо от домашни птици - с 0,2%, пресни и кисели млека - съответно с 1% и 0,5%, сирене - с 0,7%, яйца - с 0,3%, маргарин - с 2,7%, ябълки - с 4,1%, цитрусови и южни плодове - с 10,2%, краставици - с 3,8%, зеле - със 17,3%, зрял лук - с 3,3%, моркови - с 2,8%, картофи - с 3,2%, олио - с 0,5%, безалкохолни напитки - с 1,8%
През октомври 2016 г. цените на лекарствените продукти и на стоматологичните услуги остават на равнището от предходния месец, а цените на лекарските услуги са се увеличили с 0,1%.
Използвайки европейската методология на хармонизирания индекс на потребителските цени, който е сравнима мярка на инфлацията на държавите от ЕС, НСИ отчита месечна дефлация от 0,1%.
От началото на годината националната статистика отчита дефлация от 1,1%, а годишната инфлация за октомври 2016 г. спрямо октомври 2015 г. е минус 1%.
В същото време цените в т. нар. малка потребителска кошница (100-те най-необходими стоки и услуги с тегла, каквито имат те в бюджетите на най-бедните 20% от домакинствата) се увеличават с 0,1% на месечна база и 0,3% от началото на годината.
Сред продуктите от малката кошница цените на хранителните продукти намаляват с 0,1%, на нехранителните стоки се увеличават с 0,7%, а на услугите остават без промяна в сравнение със септември.


7057 души получават пенсия и заплата в МВР
Оптимизмът може да удължи живота, показват изследвания
Идват бури и градушки: Къде ще бъде най-опасно?
Три станаха жертвите на катастрофата край Шумен
Осем пъти по-малко жители на воден режим в България спрямо същия период на миналата година
На фона на скандалите ФИФА излиза с рекордни приходи от Световното
Застрахователите на "Северен поток" избегнаха иск за €580 млн. за взривовете
Пазарът на труда в САЩ губи инерция, но остава стабилен
Великолепната седморка стана жертва на AI пазарна ротация
Мощни бури в Китай взеха жертви и нанесоха щети на земеделието
Стандартно BMW M2 победи екстремното M2 CS на „Нюрбургринг“
Руснаци направиха алтернатор, задвижван от изгорели газове
Как работи хиперболичното въздушно окачване
Черната кола харчи повече – ето защо
800 000 км без DPF и АdBlue - този стар дизелов VW Golf все още се движи
Кара Делевин тайно била сгодена
Урея при напукани пети и мазоли