fallback

Земеделският министър: Не може да има двойствен стандарт спрямо граждани на ЕС

Българската агенция по храните ще направи изследване на продуктите с чужди марки, които се продават в търговските вериги

19:29 | 06.03.17 г. 5

Пускането на Общия пазар на продукти с една и съща марка от един и същи производител, но с различно качество, е недопустимо. Това обяви министърът на земеделието и храните проф. д-р Христо Бозуков на заседанието на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство в Брюксел, Белгия.

Според него хранителните продукти, предлагани на Единния европейски пазар, трябва да отговарят на идентични стандарти за качество и безопасност, посочват от пресцентъра на Министерството на земеделието.

Той е категоричен, че е нежелателно да има двойствен стандарт спрямо граждани на ЕС.

На среща на министрите в Брюксел страната ни се присъедини към Чехия, Словакия, Унгария и Полша, които категорично се противопоставят срещу производството на храни с друго качество за техните граждани.

“Влагането на по-евтини суровини и различна пропорция на използваните съставки и едновременно с това предлагането на произведените храни на цени като на висококачествените продукти е явна злоупотреба с доверието на потребителите към дадена търговска марка”, посочи министър Бозуков.

Министърът изтъкна, че ефикасен метод за решаване на този проблем ще бъде установяването на един унифициран контролен механизъм на европейско ниво, гарантиращ коректната търговия на храни с качество, характерно за дадена марка или стандарт.

Българската агенция по безопасност на храните ще направи изследване на чужди продукти, които се продават в търговските вериги у нас. Повод за това е словашкото изследване, което доказва, че мултинационалните компании използват различни рецепти и предлагат храни с различно качество на пазара в Източна и в Западна Европа.

В ефира на БНР д-р Камен Николов от Агенцията за безопасност на храните отбеляза, че у нас не е правено проучване на качеството на хранителните продукти, които са произведени от международни корпорации и няма конкретни данни, които да потвърдят или да отхвърлят съмнението, че стоките, продавани у нас и на Запад, са с различно качество.

“Категорично трябва да се направи изследване, за да се види какъв е съставът, подчерта експертът. – След като беше съобщено за такива данни в Словакия, ние нямаме много полезни опции, така че и ние ще направим необходимото, за да видим какво има на нашия пазар. Законът не ограничава съставките на даден продукт, стига те да са изписани на етикета”.

По думите му ако производителят ясно е обозначил на етикета съставките на продукта, това не е нарушение на законодателството, но ако има разминаване в посоченото на етикета и съдържанието на продукта, тогава има нарушение и трябва да бъдат налагани санкции.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:01 | 07.09.22 г.
fallback