За една година броят на хората без работа е намалял с близо 60 хил. души, или 18,2%. Регистрираните безработни към края на февруари са 269 642. Това показват данните на Агенцията по заетостта. Спрямо януари лицата без препитание са със 107 по-малко.
Безработицата в България през втория месец от годината е 8,2%, отчитат още от ведомството.
През февруари работа са започнали общо 16 791 безработни лица, от които 15 531 – на първичния пазар на труда. В субсидирана заетост са включени 1 260 безработни. От тях 758 лица са започнали работа по програми и мерки за заетост от Закона за насърчаване на заетостта.
Свободните места, обявени в бюрата по труда, са 15 060. От тях частният сектор е обявил 11 852, които са 78,7% от всички заявени свободни позиции през месеца. В сравнение с януари броят на заявените свободни работни места нараства с 16,6%.
Най-много кадри се търсят в преработващата промишленост. Там свободните места са 4 233. В търговията също има търсене - 2 466 са свободните позиции, а в хотелиерството и ресторантьорството - 2 119.
Най-търсените професии в бюрата по труда през февруари са сервитьори, бармани, камериери, аниматори, оператори на машини в преработвателната промишленост, заварчици, шлосери, автомонтьори, общи работници в строителството, продавачи и касиери в търговията.
От специалистите с висше образование най-търсени са медиците, следват инженерите, учителите и преподавателите, стопанските специалисти.


Над 50 000 бебета са се родили у нас през 2025 г.
Асен Личев: Европа пресъхва, а чиновниците още пишат доклади
България е на опашката в ЕС по брой коли, но начело на класацията по най-стари автомобили
Близо 900 000 са младежите в България, една трета от тях работят
Изкуственият интелект тласка енергийния сектор към нова вълна от сделки
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 1
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 3
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 2
Уенди Шърман: Иран може да контролира Ормузкия проток завинаги
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
"Справедливата цена" се връща на дневен ред, но кой ще пази потребителите?
Скандал около Truth Social: Плащаш и виждаш публикациите на Тръмп по-рано
Ан Хатауей с шеметна визия и изповед за третата бременност
преди 9 години Крематориум в София, всички останали под чимширите, ако остане жив да му ги посее. Но иначе е така, мре народа български, и то не от пушене, пиене и удоволствия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Абсолютно си прав! Цяло чудо е да я докараш до 50-те вече отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години По-вероятно - през крематориума---------------------------------Разбирам ти донякъде черния хумор, защото ние - българите сме царе в тази дисциплина и аз не правя изключение. Но като човек, на когото напоследък му се налага по чисто обективни причини напоследък да посещава често гробищата няма как да кажа, че това не е вярно. Умираме все по-често и все по-често умират относително млади хора в разцвета на силите си. Много е жалко, но е вярно. За съжаление. Това не е препоръка за инвестиции отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години По-вероятно - през крематориума... хихи... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години И отново постоянно задаваният въпрос : Колко от тия са минали през терминала ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар