Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) се обяви против разписания параграф за увеличение на съдебните такси в становище по Законопроекта за изменение и допълнение на Административнопроцесуалния кодекс (АПК).
Тя се произнесе по три предложения в проекта: за внасяне на държавни такси по касационни дела от държавни органи, за предложените промени в Закона за защита конкуренцията (ЗЗК) и в Закона за обществените поръчки (ЗОП).
КЗК предлага предложенията по параграфи 74, 117 и 131 от проекта на АПК да отпаднат.
Съдебните такси
В §74 от проекта се предлага създаване на нов чл. 227а от АПК, в който се предвижда увеличение размера на държавните такси, както и въвеждане на пропорционална такса при материален интерес при касационно производство (1 на сто от материалния интерес, но не повече от 3 400 лв., а при материален интерес над 10 млн. лв. – 9 хил. лв.).
В същото време таксите в първоинстанционните производства се запазват в досегашния си нисък размер.
По отношение на съдебните такси КЗК се фокусира върху плащането на държавни такси от държавните органи. Антимонополната комисия счита, че така направеното предложение е правно, логически и житейски необосновано и неправилно, като с него няма да се постигнат заложените цели.
Разпореждането със средства от бюджета на един държавен орган към бюджета на друг държавен орган е свързано единствено с разходване на средства за банкови такси и обременяване администрирането на делата, а ако един съдебен орган има нужда от повече средства, то налице е друг законов финансов механизъм за планиране на увеличаване на средствата в бюджета му, казва Комисията.
За частните субекти задължението за държавна такса остава за собствена сметка и дори се предвижда съществено финансово натоварване за тези лица при внасянето на държавни такси за касационно дело при материален интерес.
Проектът на АПК според становището на Комисията не урежда какво представлява материалният интерес и как ще се изчисляват разноските на страните по тези дела, как ще се отразява на държавния бюджет евентуалното осъждането на разноски по такива административни дела.
Комисията предлага или §74 от ЗИД на АПК да отпадне, или да се прецизира по отношение на държавните такси за държавните органи по делата с материален интерес и таксите за държавни органи да отпаднат.


„Събор Кривини“ дарява всички приходи от входни такси за ремонт на храм в Долни чифлик
Какво време ни очаква в събота?
Случай на заушка е регистриран във Варна
Капитанът на националите по водна топка: Дадохме 110 % от себе си на европейското във Варна
Предстои 51-ото издание на Националната купа по шахмат „Морско конче“
Tesla, Leapmotor и Xiaomi изтеглят 4 млн. коли в Китай заради опасни дръжки
Седмицата в развитие: Минималната заплата, АЕЦ „Козлодуй“ и пазарите
Ваксината срещу рак на Merck и Moderna е пробивът, който чакахме
Мери Дали за обратните изкупувания, инфлацията, търсенето на AI, част 2
Мери Дали за обратните изкупувания, инфлацията, търсенето на AI, част 1
BMW готви най-мощния спорт турър на планетата
Отказ на спирачките прати кола на дъното на басейн
Чешка хиперкола подобри рекорд на Pagani Huayra
Популярна верига супермаркети ограничи достъпа на електромобили
Geely ще връща услугата, като помага на европейците да правят автомобили
Борсов анализатор: Стотици хора в България всеки ден инвестират в злато
Сърбия активира Механизма за гражданска защита на ЕС заради пожарите
Наглост: Точили минерална вода от Спешното, за да си пълнят басейна
Арестуваха управител на три магазина в Слънчев бряг
Задържаха бивш сръбски футболист с 1,5 тона кокаин и оръжие