fallback

Депутати от ГЕРБ внесоха сигнал до главния прокурор за проекта "Цанков камък"

Държавното обвинение трябва да каже дали съоръжението изобщо е нужно на българската енергетиката

17:10 | 14.08.17 г. 4

Седем години след изграждането на хидровъзел "Цанков камък" ГЕРБ поиска прокуратурата да каже дали има нарушения при проекта и корупция при изграждането на язовира и ВЕЦ-а. Хората на Бойко Борисов настояват главният обвинител да констатира и дали съоръжението е нужно на енергетиката.

Това стана ясно, след като днес ГЕРБ внесоха сигнал до главния прокурор, в който описват казуса с проекта "Цанков камък".

Депутатът от ГЕРБ Десислава Атанасова обясни, че инвестицията за съоръжението е толкова голяма, че не може да бъде възвърната за стотици години. Въпреки това седем години след построяването му са налице пропуквания, посочи тя, цитирана от БТА.

По думите ѝ има данни, според които нормата на възвръщаемост на проекта била отрицателна. Обществото трябва да разбере този проект дали му е бил необходим с оглед цената, която е платена, каза тя и припомни, че проектът бе на тройната коалиция, а по това време министър на енергетиката е бил Румен Овчаров със заместник Корнелия Нинова. 

Депутатът от ГЕРБ Александър Ненков заяви, че проектът е поредното доказателство за нецелесъобразно изразходване на пари в ущърб на обществото. Той даде за пример друг подобен проект - мина "Ораново". Ненков припомни данни, според които приходите на "Цанков камък" годишно са около 10-15 милиона лева. При инвестиции от милиард и половина лева, възвръщаемостта ще става бавно, допълни той.

Причината за сезирането на прокуратурата е, че само седем години след приключване на проекта вече са налице дефекти, които налагат държавата да заделя пари за ремонти, обяви преди седмица и заместник-министърът на енергетиката Жечо Станков.

Той припомни, че първоначалната стойност на "Цанков камък" е била в размер 440 млн. лв., само че до края на изпълнението на проекта сумата е скочила до около 1 млрд. лева. Станков допълни, че водноелектрическата централа на "Цанков камък" също е нерентабилна, тъй като работи не повече от 50 дни в годината. По думите му реално инвестицията в проекта може да се възвърне за не по-малко от 100 години.

В момента заради дефектите при изпълнението се просмукват огромни количества вода в земята, посочи зам.-министърът. Той уточни, че в момента се извършва изследване, след което ще стане ясно точно колко средства ще бъдат необходими за ремонтите. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:25 | 11.09.22 г.
fallback