fallback

Йотингер: България се нуждае от реформи ежедневно, за да бъде конкурентна

Влизането в еврозоната ще наложи допълнителни реформи – на бюджета, на конкурентоспособността, на борбата с корупцията, твърди комисарят

15:08 | 27.10.17 г. 2
Автор - снимка
Редактор

България трябва да покаже продължителна и трайна тенденция по отношение на реформите. Това мнение изказа еврокомисарят по бюджетните въпроси Гюнтер Йотингер по време на публичната дискусия "Бюджет за бъдещето на Европа".

"Всяка държава членка постоянно се нуждае от реформи, но скоростта, с която се движат глобалните икономики, заедно с конкуренцията от страна на традиционните и нови играчи, са такива, че без реформи ще изостанем", заяви Йотингер.

Това не е процес, който се случва в България, а и в останалите страни членки, каза той, допълвайки, че "трябва да видите в кои сфери сте конкурентни и къде не сте достатъчно, каква е ситуацията по отношение на пазара на труда, какво е състоянието на инфраструктурата, как да бъде финансирана тя, как да бъдат оптимизирани образователните програми".

"В едно глобално измерение, за да има конкурентоспособност и привлекателност, се нуждаете от буквално ежедневни реформи", каза еврокомисарят. "Считам, че при България е важно да влезе в еврозоната, но това ще наложи допълнителни реформи – на бюджета, на конкурентоспособността, на борбата с корупцията и т.н.".

Ключов момент е да имате висококвалифицирана администрация, защото силната компетентност означава атрактивност за частните инвеститори, допълни той.

По отношение на бюджета на ЕС и мястото на България в него Йотингер представи няколко кратки идеи за бъдещото развитие.

На първо място той заяви, че ЕС се нуждае от обща европейска земеделска политика с цел рационализиране на финансирането на селското стопанство. "Може би трябва да опростим правилата, но определено се нуждаем и от една такава обща политика в един общ пазар по отношение на храните, меса, напитки, вина и т.н.", допълни Йотингер.

Втората идея е политиката за сближаване. "Средната стойност на БВП на глава на населнието в ЕС е около 30 хил. евро. В Люксембург обаче тя възлиза на 90 хил. евро, в Германия – на 42 хил. евро, докато в България е 6500 евро", каза Йотингер. "Да, БВП се е удвоил в сравнение с преди 10 години, но разликата между Люксембург и България не е приемлива в дългосрочен план".

Според еврокомисарят тази разлика, ако не бъде свита, би унищожила солидарността в ЕС. Идеята обаче не е БВП на глава на населението в Люксембург да намалее, а показателят в България да се увеличи към 2020 г. и след това и именно затова кохезионните фондове са от толкова голямо значение.

България инвестира около 1% от своя БВП в европейския бюджет, но от него се инвестират 5-6% от българския БВП в бюджета на страната, поясни Йотингер. Това означава, че за всяко евро, което София плаща на Брюксел, обратно се получават 5 или 6 евро в проекти, инфраструктура и това трябва да е постоянно, дългосрочно развитие.

Последната идея, която еврокомисарят подчерта, бе програмата за научни изследвания и иновации „Хоризонт 2020“.

"Имаме европейска цел да инвестираме 3% от нашия европейски БВП в R&D дейност. В момента този процент е около 2%, което означава, че трябва да развиваме повече европейска съвместна работа, нашите университети", каза Йотингер. В България този процент е 0,3% и амбицията трябва да е този процент да е по-висок, поне до 2%, за да получава страната повече бюджет от ЕС за научно-изследователска и развойна дейност.

Не на последно място нещата не опират само до пари, а и до човешки ресурси, подчерта представителят на Европейската комисия.

Университетите са най-добрата инвестиция за държавния бюджет на България, за да може младото поколение да е отлично поколение, заяви той, допълвайки, че бизнесът и инвеститорите се нуждаят от добре квалифицирани млади хора, като инженери, адвокати и т.н. "Нашите бюджетни политики както в Брюксел, така и в София трябва да бъдат свързани по възможно най-добрия начин с цел максимално използване на бъдещите инвестиции", заяви Йотингер.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:41 | 12.09.22 г.
fallback