Министерството на икономиката подкрепя мярката за създаване на регистър на предприятията (информационна база данни), които участват като работодатели на ученици в дуална форма на обучение. Това обяви заместник-министърът на икономиката Лъчезар Борисов по време на заседание на Икономическия и социален съвет (ИСС) на тема „Своевременно въвеждане на обучението чрез работа (дуална система на обучение) в България“.
Според него в регистъра трябва да се заложат критерии за участие на предприятията, а актуализирането на информацията да се прави през определен период от време, например шест месеца.
Борисов призова да се вземе решение какъв да бъде договорът за дуално обучение, който вече е обсъждан в парламентарните комисии, пише в прессъобщение на икономическото водомство.
По думите му трябва да се коментират въпроси, които засягат заплащането на здравни и социални осигуровки, застраховането на учениците, квалификацията на наставниците и необходимостта от актуализация на учебните програми през определен период от време.
Консултациите в рамките на Икономическия и социален съвет бяха поискани от Министерство на образованието и науката, тъй като изменението и допълнението на нормативната уредба по темата засяга дейността на Министерството на икономиката и Министерството на труда и социалната политика.
В дискусията бяха обсъдени различни възможности за нормативно уреждане на възникналите проблеми, свързани с регламентиране на заплащането на социални и здравни осигуровки за учениците, договор за уреждане на взаимоотношенията между работодател и ученик, необходимост от създаване на информационна база данни/регистър на предприятията, които участват като работодатели на ученици в дуална форма на обучение.
Проф. Лалко Дулевски, председател на ИСС, в заключителните си думи припомни, че преди много години в България моделът за обучение чирак – калфа – майстор е бил пример и за други държави, а в по-близкото минало професионалните училища са готвили кадри за предприятията.
“Този опит си заслужава да бъде проучен и добрите му страни да бъдат използвани”, подчерта проф. Дулевски.


Марио Смърков встъпи в длъжност като областен управител на Варна
Марсилската треска е характерна за Черноморието и Южна България
Варна става столица на акустичния рок
40-годишен баща на две деца загина в катастрофа край Баня
През летния туристически сезон служители на Жандармерията - с наряди на летището във Варна
Уайн: Войната в Иран даде на Си Дзинпин неподозирани лостове
Maserati GT2 Stradale пристига в България за първи път
Новините в развитие
Китай доминира в офшорните вятърни турбини
Amazon внедрява Alexa и AI в лентата за търсене при пазаруване
Subaru отива на съд заради фабричен дефект
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Chery се връща към това, от което VW се отказа
Всяка десета кола e манипулирана – внимавайте с тези модели
Вижте кой ще внася автомобилите на Ebro в България
Postbank задава посоката на модерното банкиране с Postbank Next
Жандармерията ще дава наряди на летището във Варна
Областният управител на Сливен е с отнета заради алкохол книжка в Германия
Промяната: Пеевски вече влиза в Народното събрание като редовен гражданин ВИДЕО