fallback

Цените на почти всички борсови стоки по света се повишават

За първи път от шест години световното производството на пшеница ще е по-малко от потреблението, твърдят от Световния съвет по зърно

08:45 | 12.04.18 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Цените на почти всички борсови стоки по света се повишават - изключение има най-вече при захарта, отчита Софийската стокова борса (ССБ). Прогнозата на Световния съвет по зърно (ССЗ) е през 2018-2019 година реколтата от пшеница да е 740,8 млн. тона или със 17 млн. тона (2% по-малко от предходната реколта), уточнява БТА.

За първи път от шест години производството на пшеница в света ще е по-малко от потреблението, което се очаква да бъде 744 млн. тона. От ССБ успокояват, че ситуацията не е критична, защото и преходните запаси на пшеница са рекордни - 256 млн. тона.

Най-голям ръст на производство на пшеница има в Австралия - увеличение с около 4 млн. тона, в САЩ ще бъдат ожънати един милион тона зърно повече, но в Европейския съюз реколтата ще падне с три милиона тона до 148 млн. тона, прогнозират от Световния съвет по зърно.

Цената на пшеницата е 214 долара за тон в Германия, 208 долара за тон във Франция и 201 долара за тон в САЩ. Тази година ССЗ очаква спад с 10 млн. тона на реколтата в Русия и намаляване на ожънатата пшеница в Украйна и Казахстан, но и трите държави ще имат агресивен износ, увериха от Софийската стокова борса. Цената на пшеницата в Русия е 210 долара, в Украйна - 208 долара. Българската пшеница се търгува средно по 183 долара за тон без данъци или около 300 лева за тон на вътрешния пазар. Цената на брашното у нас през март остава без промяна спрямо година по-рано - 64-65 стотинки за килограм на едро, съобщи Антонина Белопитова, директор в ССБ.

Световният съвет по зърното очаква реколтата от царевица да е 1050 млн. тона - със 7 милиона тона повече от предходната година. Увеличението ще е за сметка на по-добрите добиви в Украйна и страните от Южна Америка, смятат от ССБ. Реколтата в Бразилия се очаква да е 95 млн. тона и страната да излезе на първо място в износа на царевица. Експертите на ССЗ очакват страните от Европейския съюз да добият 61 милиона тона царевица, което ще е с 5-6 тона по-малко от предходната година. Цената на царевицата е с 19% по-висока тази пролет - във Франция е 205 долара за тон, в Украйна 203 долара за тон и около 183 долара долара за тон в САЩ. У нас царевица се търгува около 280 - 300 лева за тон без ДДС.

Експертите очакват реколтата от рапица в света тази година да е 73,1 млн. тона или с два милиона тона повече. Добивът в ЕС вероятно ще бъде с един - два милиона тона повече. Цената на рапицата пада на годишна база с 11 процента до малко над 350 евро за тон на борсата EURONEXT. 

Заради повишения износ цената на слънчогледа в Украйна и в Русия се качва до 385 - 390 долара за тон. Преди годината той се търгуваше в Украйна по 310 долара за тон. 

У нас цената на слънчогледа е паднала от 680 лева за тон през март 2017 година до 560 лева за тон тази пролет. Световното производство на слънчоглед е над 45 млн. тона, като пада с два милиона тона. Реколтата в страните на ЕС се очаква да е около 9,3 млн. тона. Експертите посочват, че ще има по-ниски добиви на слънчоглед в Украйна и в Русия. 

На борсата на сурово слънчогледово олио в Ротердам се отчита спад с три процента на стоката до 795 долара за тон. 

В България олиото поевтинява от 1,75 лева за литър на едро през миналата пролет до 1,64 лева за литър през март 2018 година.

За една година цената на захарта пада средно с 26%, отчитат експертите на Софийската стокова борса.  На борсата за сурова захар в Ню Йорк цената на захарта е трайно под 300 долара, а в Лондон рафинираната захар се продава за 355 долара за тон без данъци. Същата тенденция се вижда и в България - средната цена на пакет от един килограм захар на едро сега е около 96 стотинки при цена 1,03 лева преди година. За една година петролът поскъпна с 30% и се търгува в рамките на 69-70 долара за барел (един барел е почти 159 литра).

На лондонската борса за метали се повишават цените на калая, никела, оловото, цинка и на медта. Влияние върху цените според експертите на ССБ оказват митата, които държавите започват да налагат помежду си за търговия с метали.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:19 | 13.09.22 г.
fallback