Министър-председателите на България и Косово Бойко Борисов и Рамуш Харадинай обсъдиха икономическите връзки между България и Косово. Срещата им се състоя в Прищина в рамките на визитата на българския премиер, съобщи пресцентърът на Министерския съвет.
Констатирана e била необходимост от разширяване на контактите, особено в икономиката, енергетиката, инвестициите и туризма. Борисов предложи в най-близко време да бъде организирано посещение на ниво министри, което да стимулира този процес и да подпомогне развитието на косовската икономика.
„България може да постигне още по-голямо присъствие на косовските пазари в близко бъдеще“, заяви Борисов и посочи, че българският бизнес е отворен за контакти с косовски партньори във връзка с изграждането на планираните инфраструктурни проекти.
На срещата беше отбелязано, че показател за напредъка на реформите в Косово, развитието на гражданското общество и следването на най-добрите европейски практики е разработването на правна рамка за защита и гарантиране на правата на малцинствата. България е особено заинтересована от напредъка в тази област, защото съществува общност от косовски граждани, деклариращи българско самосъзнание, каза премиерът Борисов.
Той подчерта, че европейската перспектива на страните от Западните Балкани зависи от мира и стабилността в региона.
По думите му всяка държава трябва да покаже, че е мъдра, за да поеме европейския път.
В рамките на посещението в Прищина Бойко Борисов получи от президента на Косово Хашим Тачи Ордена на независимостта за заслугите му за свободата и независимостта на страната. Високото държавно отличие се връчва по случай 10-годишнината от обявяването на независимост на Косово.
Борисов се срещна и с ръководителя на делегацията на ЕС и специален пратеник на ЕС в Косово Наталия Апостолова. Обсъден беше напредъкът на страната по пътя на европейската интеграция и подготовката на срещата в София за Западните Балкани.


"Възраждане" за уволнението на Коев: Именно от негово интервю разбрахме за "тайния" град
Камион премаза възрастна жена на пешеходна пътека във Варненско
Адвокат за Баба Алино: Вещното право и строителното право са различни неща
Асен Василев: През 2025 г. нещата взеха да излизат от контрол
Костадинов: Искаме и забрана за продажба на оръжия на Украйна
Туризмът у нас надминава отчасти 2019, но потенциалът за развитие е още по-голям
Новините в развитие
NASA избра екипажа на Artemis III
Кришна от IBM: AI няма непременно да свие работната сила
Турция вероятно отново ще остави основната лихва без промяна
Джони Деп на 63 - любимите коли на холивудската звезда
Днешните SUV са по-големи от танкове от Втората световна война
BMW реши основен проблем при водородното iX5
Брутален Mercedes-Benz SL Brabus 7.3S V12 си търси нов собственик
Mazda тества система, който „изяжда“ CO2 в движение
Демография в криза: Защо се отлага раждането на дете?
Кремен Георгиев: Цената на топлото трябва да е справедлива не само за абонатите
Мъж, пожелал смъртта на дъщерята на Мелони, почина в болница
Проф. Замфиров: Висшето образование е хронично недофинансирано
преди 8 години Въобще светлото бъдеще стана весело настояще :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години "Борисов: България може да постигне още по-голямо присъствие на косовските пазари "Там само дрога и западни стоки вееееее, мъдрец! *** той Сталин през 1935 г. го в казал: Жить стало лутше, жить стало веселее....Как няма да е весело, като в Кока-колата има кока :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар