fallback

М. Виткова: Новите варианти за здравно осигуряване не посочват проблемите в системата

Диспропорциите не може да бъдат решени с повече пари за здравни вноски, каза председателят на Асоциацията на лицензираните дружества за доброволно здравно осигуряване

11:06 | 28.09.18 г. 2

Двата предложени варианта за промяна на здравноосигурителния модел не ни казват какъв е проблемът в здравната система – дали е само в приходната част или има и други, които подценяваме и не им обръщаме внимание. Това каза по bTV бившият здравен министър и председател на Асоциацията на лицензираните дружества за доброволно здравно осигуряване Мими Виткова.

Двата предложени варианта според нея са взаимно изключващи се.

„Вариантът за пълна демонополизация на НЗОК казва, че се запазва вноската от 8% - така признава, че парите са достатъчни, но се управляват лошо. Поради това предлагат да ги управляват застрахователите. Вторият вариант казва, че парите не са достатъчни, поради което трябва да се налеят, по изчисления на здравното министерство, около 900 млн. лева ”, обясни Виткова. 

По думите й правилният път е първо да се остойности всичко, което се предлага като услиги в системата. Не може 20 години вече никой да не знае каква е реалната цена на клиничните пътеки. Няма кой да изчислява риска и цените, отбеляза тя. И допълни, че обществото е на загуба, но е в полза на болниците които сами ценообразуват.

При варианта с допълнителна задължителна здравна осигуровка от 12 лева липсва яснота какво точно се покрива с тези пари – дали се покрива изборът на екип, медицинските изделия и пр.

Виткова обобщи, че има съществени неясноти по отношение на това какво ще се плаща с тези при и какво остава да плаща пациента. Тя изрази опасения, че ако се наложи принудително няякой от двата модела полза за обществото няма да има, за застрахователите също, защото и двата варианта носят съществени рискове. Няма застраховател, който да влезе в такава схема без предварителни разчети, посочи бившият министър.

48% от общите разходи за здравеопазване или около 4 млрд. лева идват като доплащане от джоба на пациента по официални данни на Световната банка, припомни Виткова. Около 4 млрд. лева са публичните разходи, малко под 4 млрд. лева са лични доплащания от гражданите.

Системата е сбъркана и в структурата, и в организацията, и в управлението, каза още експертът.

По думите на Мими Виткова здравеопазването ни се оказва в диспропорции – цели региони на страната ни са без лекари и без болнична помощ. Тези проблеми не може да бъдат решени, като се увеличават парите за здравни вноски, отбеляза Мими Виткова.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:36 | 13.09.22 г.
fallback