fallback

Нелегалното производство на акцизни стоки ще се криминализира, реши парламентът

Народните представители приеха на първо четене промените в Наказателния кодекс

11:58 | 25.10.18 г. 1
Автор - снимка
Редактор

Народните представители приеха на първо четене промените в Наказателния кодекс, с които се криминализира нелегалното производство на цигари и алкохол, както и приготовянето за такова.

Предложенията са на ГЕРБ и „Обединени патриоти“. „За“ гласуваха 117 депутати, а един беше „против“, предава БТА.

Промените бяха инициирани, след като главният прокурор Сотир Цацаров се обяви за въвеждане на наказателна отговорност за производство на стоки без бандерол, както и за приготовлението за производство. Това стана на заседание на Комисията за борба със сивата икономика и контрабандата. Впоследствие предложенията бяха обсъдени с финансовия, вътрешния и правосъдния министри. 

Сотир Цацаров посочи нуждата от попълване на дефицитите в данъчното законодателство, които пречат на работата на разследващите срещу нелегалното производство.

До три години лишаване от свобода е наказанието за този, който в нарушение на закона изготвя, държи или укрива предмети, материали, технически съоръжения, за които се знае или предполага, че са предназначени или послужили за изграждане на съоръжения за производство на алкохол, алкохолни напитки и тютюневи изделия.

Лишаване от свобода от една до 10 година и глоба от 20 хиляди до 100 хиляди лева е наказанието за този, който произвежда или държи с цел разпространение алкохол, алкохолни напитки или тютюневи изделия, без да притежава лиценз, удостоверение или регистрация, когато това се изисква с нормативен акт.

Предвижда се създаване на публичен регистър на лицата, които извършват внос, въвеждане на територията на страната, производство, продажба, предоставяне, предлагане или възстановяване на машини машини и съоръжения за производство на тютюневи изделия. Регистърът ще се води от Министерството на икономиката. В него ще се вписват и придобилите такива машини.

Повод за законодателните поправки станаха акциите на прокуратурата и Агенция "Митници" във "Винпром Карнобат" и арестът на собственика на фирми, свързани със завода, Миню Стайков.

В мотивите си вносителите посочват, че целта е както въвеждане на правна възможност за търсене на наказателна отговорност за производство и разпространение на нелегални акцизни стоки, така и за създаване на механизъм за превенция на това нелегално производство.

С инкриминирането на незаконното държане на предмети и съоръжения, които са предназначени или могат да послужат за изграждане на съоръжения за производство на алкохол и тютюневи изделия, очаквано ще намалее рискът недобросъвестни лица да способстват за нелегалното производство на акцизни стоки, пише още в мотивите. Заедно с предложението за допълване на необходимата административна регулация в Закона за акцизите и данъчните складове инкриминирането ще повиши значително ефективността на контрола на приходните администрации и ще окаже положителен ефект върху събираемостта на приходите от косвени данъци, мотивират се вносителите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:05 | 14.09.22 г.
fallback