fallback

Докога ще расте ножицата в заплатите в различните региони?

Няма изградена инфраструктура за привличане на инвестиции и градовете в страната изостават в своето развитие от столицата, посочиха Мика Зайкова и Юлиан Войнов

11:18 | 07.01.19 г. 4

Не е добре, че 40% от БВП на страната се формира в столицата, защото това показва, че няма изградена инфраструктура и останалите градове в страната изостават в своето развитие. Това коментира финансистът Мика Зайкова в "България сутрин" на Вulgaria ON AIR.

“Естествено е хората в София да взимат по-високи заплати, защото тук са концентрирани доста голяма част от държавните институции, посочи тя. – В София са всички държавни структури – тук е парламентът, министерствата, БНБ и всички други агенции, както и централите на големите компании. Например заплатата на шефа на "Топлофикация" е петцифрена. В целия свят заплатата в частния сектор е по-голяма от тази на държавните служители. В България обаче е обратно – тук чиновниците взимат повече от работещите за частници."

Според данни на Националния статистически институт (НСИ) с 66% по-високи са заплатите на софиянци, сравнени с тези на живеещите в останалите области на страната. Средното възнаграждение в столицата е 1513 лв. Само в осем области на страната заплатите са над 1000 лв. Жителите на София-област се нареждат на второ място след тези от столицата. Тяхната средна изчислена заплата е 1153 лв.

Мика Зайкова информира, че заплатите през третото тримесечие са по-ниски от тези през второто тримесечие на 2018 г. Според нея това се държи на „на застоя“, докато намалява БВП, защото „вървим към рецесия“. 

В Югозападния регион е регистрирана най-ниската заплата в Благоевград и най-високата в София, поясни още тя. По думите ѝ има администрации, които работят по-успешно с бизнеса и привличат чуждестранни инвестиции и като добри примери тя даде Стара Загора и Враца.

Икономистът Юлиан Войнов пък е на мнение, че заплатите в София са доста по-високи от останалите градове, защото тук се вливат над 50% от инвестициите и в столицата са заети най-много хора, които произвеждат БВП.

"Голямата конкуренция в столицата увеличава заплащането, защото всяка фирма се бори за най-добрите специалисти. Основната причина за тази висока бизнес активност са чуждите инвестиции", посочи експертът.

Защо не е добре да се съсредоточат в столицата хората, които произвеждат 40% от БВП? Какво трябва да се направи, за да отидат инвеститорите в другите градове на страната? Достатъчни ли са заплатите, които получават столичани, за да покрият разходите си? Как ще се променят условията за правене на бизнес? Кога ще се увеличат възнагражденията?

Повече от разговора вижте във видео материала

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:37 | 13.09.22 г.
fallback