fallback

Хотелиери искат безлихвени кредити заради щетите от фалита на Thomas Cook

Близо 60 хотела по Южното Черноморие са застрашени, посочват от регионалната туристическа камара в Бургас

11:44 | 09.10.19 г. 18
Автор - снимка
Редактор

Близо 60 хотела по Южното Черноморие са застрашени след фалитите на британския туроператор Thomas Cook и неговата партньорска компания в България "Астрал Холидейз".

От туристическия бранш призовават правителството да вземе мерки за спасяването, както на хотелиери и доставчици, така и на следващия летен сезон.

Сериозен спад в туризма през следващите 3-4 години, прогнозират от Бургаската регионална туристическа камара. Като най-критичния период в развитието на туризма от 30 години насам определи събитието председателят на  камарата в Бургас Иван Иванов.

За него два са вариантите след фалита на британския туроператор Thomas Cook - банката да приеме изготвена от него оздравителна програма или да бъде назначен синдик, който заедно с българските хотелиери да разработи оздравителен план. И в двата случая обаче оздравителният период ще продължи от 3 до 5 години.

Според Иван Иванов Министерството на туризма и това на финансите в България трябва да предприемат спешни мерки, за да ограничат щетите за българския бизнес след фалита на Thomas Cook. 

„В момента Министерството на туризма на Република България и Министерството на финансите не правят нищо“, заяви Иванов.

По думите му на първо място Министерството на туризма трябва да разработи програма, която да подпомогне българските хотелиери чрез премахването на ДДС, там където е фактурирана туристическата услуга, а не е заплатено нищо. Вторият момент е от страна на правителството - трябва да бъдат отпуснати безлихвени кредити, за да се разплатят хотелиери и доставчици. В противен случай ще има масово фалити -  и на доставчици, и на хотелиери“, обясни той по БНР.

Иванов прогнозира преструктуриране на туристическите фирми и на дестинациите. В следващите години туристопотокът ще се пренасочи още повече към Турция, Тунис, Египет, Мароко, Гърция. Ще имаме спад на туристопотока от всички пазари, защото нашият пакет не се търси заради ниското качество, смята той.

Припомняме, че след британския туроператор Thomas Cook, който прекрати дейността си на 23 септември, и "Астрал холидейз обяви несъстоятелност след 24 години присъствие на българския туристически пазар.

Фалитът на "Астрал Холидейз" обаче оставя много неразплатени доставчици, с които той е работил, предупреди Румен Драганов, председател на Института за анализи и оценки в туризма. Стои въпросът с разплащането на хотели и други доставчици, каза той. По думите му има определен брой хотели, които трябва да обявят несъстоятелност поради това, че имат свръхзадлъжнялост към доставчици.

Не е невъзможно да има и други туристически фирми у нас, които да обявят несъстоятелност , но определено ма и хотели, които са застрашени, коментира и Константин Занков от Института за анализи и оценка в туризма.

Полина Карастоянова от Националния борд по туризъм също подчерта, че е важно да се защити и облекчи ситуацията на българските хотелиери, които няма да получат своите плащания по договорите с Thomas Cook. По думите ѝ това включва фактури, корпоративен данък и ДДС. Тя припомни, че държавата е съсобственик на туристическата индустрия и собственик на стратегическата инфраструктура, земя и културни места. Карастоянова счита, че държавата може да се намеси чрез различни инструменти.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:43 | 14.09.22 г.
fallback