Лошата новина от доклада на Европейската централна банка за България е, че страната е далеч по отношение на конвергенцията спрямо остналите страни членки на Европейския съюз поради неизпълнението на номинални критерии като работна заплата, но и поради наличието на висока корупция в институциите. Също така причина за отлагането, освен неизпълнението на всички критерии, е, че няма силна политическа воля към членството в еврозоната. Това каза д-р Емил Калчев, икономически анализатор, в предаването "В развитие" по Bloomberg TV Bulgaria.
"В доклада на ЕЦБ се акцентира върху високата корупция, което е проблем на цялата институционална структура на страната. Това е проблем за ЕЦБ, която изготвя доклада и реално отразява мнението на страните от еврозоната. Според анализаторите на ЕЦБ държавно конролираните предприятия са източник на корупция".
Калчев коментира, че добрата новина е, че се отчита, че България иска да се присъедини към еврозоната. "13 години от влизането в ЕС страната нямаше ясна визия, че иска да влиза в еврозоната", допъллни той.
"Потокът на преки чуждестранни инвестиции към страната е много нисък. Много малко компании искат да дойдат и да създадат бизнес и предприятия тук. Оказва се, че не сме привлекателн въпреки фиксирания валутен риск, добрата инфраструктура, свързана с интернета, и ниските данъци, тъй като корупцията е проблем".
По думите му най-голямата полза от потенциалното членство на страната в еврозоната ще е геостратегическа. "По този начин България влиза много по-ясно в европейския клуб и няма да се лута между различни регионални влияния. Отпада изцяло валутният риск, когато България приеме еврото".
Очаквайте видео с целия разговор на сайта на Bloomberg TV Bulgaria


Слънчево време в цялата страна днес
Огнеборците са реагирали на 101 сигнала през последното денонощие
Мачовете и спортът по ТВ днес (26 юли)
Виц на деня - 26 юли
"Търговията на Тръмп" се превръща в губеща стратегия на фондовия пазар
Теория на игрите, "Одисеята" и Баб ел-Мандеб
В рядък ход Казахстан призовa Путин да замрази войната в Украйна
САЩ спират ударите срещу Иран, след като хутите отвориха втори фронт във войната
Митата на Тръмп няма да изчезнат, колкото и да са непопулярни
Новият Mercedes AMG GT изгоря по време на тестове
Любимите коли на Ърнест Хемингуей
Porsche и Mini отново са марките с най-доволни клиенти
Тази къща на колела струва 2,2 млн евро и има гараж за класически автомобил
VW ще продава китайските си модели в Европа
Тревожно: Над 80% от мантинелите у нас не отговарят на стандарти за безопасност
Рецептата Dnes: Фокача с домати
Велосипедист се удари в микробус, загина
101 пожара са потушени за денонощието