fallback

КНСБ: Новият външен дълг е необходим и задължителен

В условията на икономически спад не можем да правим консервативен бюджет, посочват от синдиката

16:03 | 24.09.20 г. 5

Новият външен дълг е не просто необходим, а до голяма степен и задължителен. Той е и сериозна заявка за участие на държавата в икономиката посредством елементите на фискалната политика. Това се посочва в позиция на КНСБ по повод емитирането на нов държавен дълг.

Министерството на финансите пласира на международните пазари две емисии облигации с общ обем 2,5 млрд. евро (ок. 5 млрд. лв.) с матуритет 10 и 30 години. Постигнатата доходност е 0,4% за 10-годишните облигации и 1,48% за 30-годишните.

По същество това е рекордно ниско ниво на лихвен процент, което страната ни е получавала някога, отбелязват от синдиката. И допълват, че страната ни не е в ситуация, която позволява да правим консервативен бюджет, какъвто бе той в продължение на няколко години, когато икономиката беше в своята възходяща фаза. 

Според КНСБ в условията на икономически спад от порядък над 8% на годишна база няма кой да поеме системните рискове освен държавата. Няма как без нейното участие да се избегнат процеси като масови фалити и висока норма на безработицата. В такава ситуация са необходими превантивни икономически мерки. Освен това, по цял свят централните банки на държавите не са кредитор, а пазарен участник от последна инстанция, а България, заради валутния борд, няма нито един от инструментите на паричната политика, посочват от КНСБ.

Тезата, че нашите деца ще плащат „непосилния държавен дълг“ е нищо повече от евтин популизъм, тъй като единственото, което се плаща по държавния дълг, е лихвата, която в момента е рекордно ниска, пише още в позицията. И се допълва, че друг благоприятен аспект е, че страната ни разполага с едни от най-ниските стойности на държавен дълг в целия ЕС, както и едно от най-ниските съотношения дълг/БВП, което предполага голяма гъвкавост и възможности.

Дори едно по-шоково влошаване на това съотношение, при равни други условия, няма да ни постави в по-малко благоприятна ситуация спрямо останалите икономики в ЕС, що се касае до управлението на публичните финанси, пише в становището на синдиката.

КНСБ препоръчва спешно да се изготвят планове за значими публични инвестиции, които впоследствие да се превърнат в източник на средства за връщането за заетите средства, както и да се помисли за сериозна реформа в данъчната система. Безцелното намаление на държавния дълг, само по себе си, не носи никакви позитиви за икономическите субекти. Ролята на държавния дълг във всяко общество е друга, а не количествено да бъде намаляван и да не участва в процесите по формирането на растежа, коментират от Конфедерацията.

Като приоритетни политики, които трябва да бъдат реализирани с този дълг, от КНСБ открояват: публични инвестиции в значими обществени икономически проекти, налагане на по-силен контрол на нерегламентираните икономически дейности и засилване на борбата със сивата икономика, устойчиво нарастване на бюджетните приходи, реформа в данъчната система в посока освобождаване от данък на хората с най-ниски доходи и реални санкции за укриване на социални осигуровки и данъчни плащания.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:39 | 13.09.22 г.
fallback