fallback

ЕК поиска България да премахне предимството за местни храни в магазините

Мярката нарушава свободното придвижване на стоки и отслабва европейската икономика, смятат в Брюксел

14:34 | 30.10.20 г. 18

В мотивирано становище Европейската комисия поиска България да премахне изискването към търговците да предлагат с предимство регионални храни и продукти. Брюксел поиска повече информация за мярката през май и изпращането на мотивираното становище означава, че Комисията не е удовлетворена от обясненията на българските власти.

От ЕК обясняват, че това изискване нарушава свободното движение на стоки в общността, записано в Договора за функциониране на ЕС, давайки предимство на местните производители. В условията на пандемия това отслабва европейската икономика, се казва в становището. 

България има два месеца да отговори на искането на ЕК, в противен случай може да бъде изпратена на съд.

В началото на април, когато започна кризата с коронавируса, а с това и паниката около евентуален недостиг на хранителни продукти по магазините, министърът на земеделието и храните Десислава Танева настоя за пряк достъп на местните производители до търговските вериги.

Беше решено търговските обекти, които са част от вериги от магазини, да са длъжни да предлагат българска продукция на местни (регионални) производители в обектите си. Местата за продажба трябва да са с достатъчна площ за излагане и продажба на съответните хранителни продукти, както и да са обозначени по подходящ начин, от който да се разбира, че предлаганите продукти са регионално производство.

Парламентът въведе и санкции за търговските вериги при отказ да продават български храни и даде право на правителството да въвежда временни мерки за защита на българското производство. За нарушители имуществената санкция е в размер от 15 - 25 хиляди лева, а при повторно нарушение - от 30 до 50 хиляди лева. Глобите касаят вериги от магазини с 10 или повече обекта на територията на цялата страна.

Търговците от своя страна обвиниха земеделското министерство в груба намеса в бизнеса.

Сдружението за модерна търговия (СМТ) обяви, че  Министерството на земеделието, храните и горите ограничава свободната търговия и създава хаос на пазара чрез поредица от решения „на парче“. Според търговците измененията са довели до груба намеса в дейността на търговските вериги.

Със становището си от днес Комисията започва и още няколко процедури за неизпълнение на задължения срещу България през октомври.

Една от тях е и по отношение на защитата на правата на пътуващите в условията на пандемия. ЕК препоръча през лятото държавите да защитят потребителите, очаквайки от организаторите на пътуванията да предлагат ваучери на своите клиенти с отменени пътувания или да връщат парите в рамките на 14 дни.

През август България създаде схема за компенсации чрез ваучери или връщане на парите, но в рамките на 12 месеца, пише ЕК.

Страната ни е нарушила правилата и по отношение на задължението да подава информация за рисковете от наводнения, както и да я актуализира периодично.

ЕК изпрати и уведомително писмо до българските власти за нарушения на задълженията по транспониране на Директивата за електронно фактуриране (e-Invoicing), която беше приета в облекчение на бизнеса при управлението на договори и плащания. Страните от общността трябваше да имплементират текстовете на Директивата в националното си законодателство до април 2019 година.

София е получила писмо и по отношение на неправилно изпълнение на изискванията за равно третиране на мъжете и жените в сферата на социалното осигуряване (директива от 1978 година). В него се критикуват начините за изчисляване на пенсия и страната ни има два месеца, за да отговори на забележката на ЕК.

България само частично е изпълнила задълженията си и е включила текстовете на Директивата за презумпцията за невиновност и на правото на лицата да присъстват на съдебния процес в наказателното производство в своето законодателство, пишат още от ЕК. По тази процедура страната ни е в пакет с Хърватия, Кипър и Румъния. Страните от ЕС трябваше да изпълнят това свое задължение до май 2018 година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:23 | 14.09.22 г.
fallback