Операторите на хранителни банки ще могат да получават храни с до 5 дни изтекъл срок на минимална трайност („най-добър до“), след лабораторен тест, че са годни за консумация, и при ненарушена опаковка. Това предвиждат текстовете на новата наредба за изискванията за хранително банкиране, които са публикувани за обсъждане на портала за обществени консултации.
Самите хранителни банки също ще трябва да информират хората, на които предоставят храна, че продуктите са с изтекла минимална трайност. Те ще трябва и да регламентират процедура, в която да разпишат колко дни след изтичането на минималната трайност храната може да бъде предоставяна за последваща консумация.
Крайният срок за подаване на становища по текстовете е 30 ноември.
Наредбата е изготвена от Министерството на земеделието, храните и горите съгласно новия Закон за храните. Тя ще замени досега действащите текстове за депозиране на продукти в хранителната банка.
Вносителят посочва, че с текстовете ще се облекчат производителите и търговците на храни, които няма да унищожават годна за консумация храна, която все още не се е превърнала в хранителен отпадък, като така ще намалее разхищението на храни.
Операторите на хранителни банки могат да приемат и яйца клас А след изтичане на 21-дневния срок от датата на снасянето им, но не преди 28 дни. При писмено съгласие, че ще приемат храни с изтекла минимална трайност и яйца след 21-вия ден от снасянето им операторите няма да могат да предявяват претенции към бизнесите, които са предоставили продуктите.
Хранителните банки ще трябва да информират Българската агенция за безопасност на храните за всяка такава пратка с храни. Агенцията ще прави проверки на място и служителите и ще дават окончателно становище, че предоставените храни могат да бъдат ползвани и са безопасни.
Хранителните банки ще могат да получават и иззети храни, които след лабораторно изпитване са доказано безопасни и не са обект на висящо производство


Спецов: Няма риск от недостиг на нефт за България“
Без синя зона на 17 май заради Маратон-Варна
Заради авария кв. "Левски" във Варна е без вода от сутринта
Българската икономика е отличник сред страните от ЕС
Слави Трифонов загуби делото за клевета, което заведе срещу Кирил Петков
Кризата в Ормузкия проток може да върне китайския внос на американски LNG
Петролът стабилен при срещата между Тръмп и Си и напрежението с Иран
София става столица на науките за дълголетие през октомври
Си Дзинпин изтъкна Тайван като основен въпрос на срещата с Тръмп
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
Вижте кой ще внася автомобилите на Ebro в България
Китайци искат да правят електромобили с Maserati
Трик с пластилин почиства боята перфектно
Volkswagen отново отложи електрическия Golf
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
Богомил Николов: Пазарът се нуждае от това да има честна търговия
Красен Станчев: Пътят, по който са тръгнали от ПБ, не води до добро
Нов удар за летището в Солун – след „Райънеър“ го напуска и „ФедЕкс“
В защита на телетата: хора в клетки посрещнаха депутатите СНИМКИ