Очаква се, че предстоящите парламентарни избори ще бъдат по-скъпи от предходните заради мерките за сигурност, свързани с пандемията. Това каза пред БНТ председателят на ЦИК Александър Андреев. По думите му все още има редица нерешени въпроси, свързани с безопасността и здравето както на избирателите, така и на членовете на ЦИК.
Повечето казуси са около машинното гласуване и те изискват усилието на всички държавни органи, за да могат да бъдат решени, така че да има доверие в изборния процес, обясни Андреев. Говорителят на ЦИК подчерта, че именно това е същественият въпрос и основното предизвикателство, което стои, е обществото – да има доверие в провеждания изборен процес и резултатите от него.
Той посочи още, че конкретно машинното гласуване ще струва около 43 милиона лева и бе категоричен, че не се предвижда гласуване по пощата на тези избори.
Относно подвижните секции за карантинирани Андреев посочи, че това няма как да се случи без необходимите промени в Изборния кодекс.
„Нужни са изменения не само в един текст, а в много, предимно свързани със сроковете, в които трябва да бъдат подавани заявления", уточни председателят на ЦИК.
"Ние ще организираме изборите в момента, когато те бъдат насрочени, този въпрос не стои пред ЦИК, тъй като ние, като постоянно действащ орган, и в момента се готвим за провеждането на изборите", каза Андреев.
Той уточни, че има избран изпълнител за машинното гласуване, който трябва да подготви документите за сключване на договор. "Една част от тях вече бяха осигурени, предстои последните документи и гаранцията, която да бъде представена, за да може да се стигне до сключването на договори да започне изпълнението на самия договор", каза председателят на ЦИК.
Според него избраният изпълнител е уверил ЦИК, че ще достави машини в сроковете, включително и в най-ранната възможна дата - 9600 устройства, като в тази бройка са и резервните машини.
Андреев поясни, че съхранението им ще бъде окончателно уточнено с Министерски съвет. „Имаме уверение за площ и охрана на машините от МВР.“, каза той. На въпрос дали са осигурени достатъчно хора за техническото обезпечаване на машините, Андреев отговори, че изпълнителят трябва да осигури техници за качване на необходимия софтуер. „Трябва да има синхрон между техниците и СИК, както и с информационно обслужване“, добави той.


Кардиолог от Варна влиза в парламента на мястото на новия областен управител
34-годишен открадна кутия с дарения от магазин в центъра на Варна
Депутатите приеха на първо четене втората порция мерки за овладяване на цените
Как преминаха разговорите между Тръмп и Си Дзинпин?
Във Варна ще строят нова ясла в район "Младост", ремонтът на ДЯ "Щурче" започва през юли
Си към Тръмп: Имаме повече общи интереси, отколкото различия
Тръмп към Си: Имаме фантастични отношения
Защо ЕЦБ вероятно няма да повиши лихвите през юни
Сенатът одобри Кевин Уорш за председател на Фед в оспорвано гласуване
Mythos може да е заплаха, но AI ускорява еволюцията на банковите услуги
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Chery се връща към това, от което VW се отказа
Всяка десета кола e манипулирана – внимавайте с тези модели
Вижте кой ще внася автомобилите на Ebro в България
Китайци искат да правят електромобили с Maserati
Maserati GT2 Stradale пристига в България за първи път
Производители искат ДДС за родни плодове и зеленчуци в рамките на 6-9%
На първо четене: Глобите за необосновани цени ще стигат до 100 000 евро