До края на деня на 17 февруари документи в Централната избирателна комисия (ЦИК) за регистрация за предстоящите парламентарни избори са подали 31 партии и 8 коалиции. Регистрация все още нямат 6 партии, обяви на брифинг говорителят на ЦИК Таня Цанева. При тях има липса на документи, подписките им не са подадени в електронен вариант и не отговарят на условията. Тези партии имат право в тридневен срок да обжалват решението на комисията.
При други пет партии все още тече проверка на подписката, тъй като са подали документи вчера. Това важи и за две коалиции.
„Партиите, които имат неприключила проверка и за които очакването е, че е възможно да не бъдат регистрирани, са „Директна демокрация“, „Нация“, „Чест“, „Нова демокрация“ и „Свобода“, но трябва да изчакаме окончателно съобщаването на числата от ГРАО“, обясни Димитър Димитров, член и говорител на ЦИК, цитиран от Агенция „Фокус“.
24 жалби са внесени до момента в ЦИК. Основно те са от партия „Атака“ и предстои разглеждането им, стана ясно от думите на говорителя на комисията.
Междувременно Административен съд София вече се произнесе с решение по жалбата за отказ от видеонаблюдение от застъпници и наблюдатели с мотива, че по закон те нямат такова право, допълва БНТ.
По време на брифинга стана ясно още, че ЦИК е изтеглила консултациите за съставите на секционните избирателни комисии на 22 февруари, а назначаването им - към дата 1 март. "Направихме тези нови срокове, за да може членовете да бъдат ваксинирани с две дози преди изборния ден", обясни Димитров.
Вчера пък стана ясно, че Марияна Николова е новият вицепремиер, отговорен за участието на Министерския съвет в изборите.


Евростат: Българките са най-плодовити в ЕС
Кои три зодии ще имат невероятно лято?
Ето къде няма да има ток днес във Варна
Виц на деня - 14 май
Днес времето остава дъждовно
София става столица на науките за дълголетие през октомври
Си Дзинпин изтъкна Тайван като основен въпрос на срещата с Тръмп
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
Трик с пластилин почиства боята перфектно
Volkswagen отново отложи електрическия Golf
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Рюте предлага всички от НАТО да отделят по 0.25% от БВП за Украйна
България сред отличниците в ЕС по икономически растеж
Унгария извика руския посланик заради ударите с дронове в Западна Украйна
За първи път етнически турчин става премер на германска провинция