fallback

А. Кунчев: След март ще започне постепенно нормализиране на ситуацията с вируса

Прави се това, което трябва – увеличават се леглата в болниците и се налагат мерки по региони, каза здравният инспектор

11:55 | 12.03.21 г. 1

Още две до три седмици ще има много новозаразени с колебания около настоящите бройки, след което заболеваемостта ще започне да пада. Трябва да издържим март месец, защото това е върхът на натоварването на третата вълна. След това ще започне постепенно нормализиране. Това каза главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев по Нова телевизия.

По думите му в момента се прави точно това, което трябва – увеличават се леглата в болниците и се налагат мерки по региони.

„Расте заболеваемостта, расте и смъртността. Засега поне не отбелязваме ръст, който да показва, че британският щам е кой знае колко по-тежък. Към няколко болници обаче се насочва голям контингент от хора. Ако съдим само по тях, ще изкривим картината", отбеляза Кунчев.

Той обясни, че голяма част от заразените в Кюстендил също се лекуват в големите столични болници. Според него, ако се гледа натовареността в областите край София, ще се сметне, че ситуацията не е толкова сериозна. Здравните власти следят случващото се в цялата страна и мерки се налагат само в областите с много висока заболеваемост.  

„Пандемик-умората става важен фактор. Хората не искат да слушат факти, те си искат предишния живот емоционално, без да има каквито и да било обсъждания“, сподели размислите си Кунчев и каза, че получава мейли от различни хора, чието мнение е на двата полюса. 

Според здравния инспектор в този момент е много трудно да се угоди на всички. Пълният локдаун ще повлияе на разпространението на вируса, но факторите били много повече.

„Разсъждението "правим локдаун - спираме пандемията" не е точно. Да, ограничаваме я. Продължавам да казвам, че при такъв тип събития всичко влияе – от температурата на въздуха, през народопсихологията, до качествата на вируса. Характеристиката на британския щам доведе до това, че се вдига заболеваемостта, и то навсякъде. Това започна от Англия, но в момента на Балканите и в Източна Европа случаите са най-много”, посочи Кунчев.

В най-натоварените болници сега половината от капацитета е заделен за пациенти с COVID. Няма никакъв проблем те да станат специализирани болници, но според мен няма да се наложи. Ще успеем да държим нещата под контрол, за да не се стигне дотам, каза инспекторът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:17 | 14.09.22 г.
fallback