fallback

Кирил Петков ще поиска оставката на Стефан Янев

Критиките към военния министър започнаха след негови думи за действията на Русия в Украйна

10:26 | 28.02.22 г. 34

Днес ще има извънредно заседание на Министерски съвет, на което ще бъде поискана оставката на министъра на отбраната Стефан Янев. Това каза на извънреден брифинг министър-председателят Кирил Петков.

Ще има три точки в дневния ред на кабинета, добави премиерът.

„Как да стане успешното извозване на 140 българи от Киев, имаме прозорец, който трябва да използваме. Втора точка ще бъде ядрената заплаха, която президентът на Русия Владимир Путин отправи вчера - това може да е опит за сплашване, но не може да бъде игнориран. И трето - ще поискаме оставката на военния министър Стефан Янев", заяви Петков.

"Искам да подчертая, че аз работих успешно по време на първия служебен кабинет с него и подкрепям политиката за инвестиции в българската армия, но никой министър в моя кабинет няма право на собствена политика. Операция не може да се нарече, когато хиляди военнослужещи от едната и от другата страна вече са убити. Войници, които са по-малки от моята голяма дъщеря, когато и тази нощ българско малцинство се обстрелва, когато и тази нощ българи в Киев се крият по мазетата, защото се страхуват, че техните домове ще бъдат взривени. Когато виждаме нещо, с което не сме съгласни, ние не можем да кажем, че българският интерес е да си мълчим", посочи премиерът по повод последните коментари на военния министър.

Премиерът увери, че решението за оставката на Янев е взето единодушно в коалицията, а човекът, който ще поеме поста, ще бъде обявен днес до края на деня след коалиционен съвет. "Снощи разговарях с всички коалиционни партньори и всички ме подкрепят", подчерта премиерът.

Петков уточни, че оставката на министъра ще бъде поискана днес и ще бъде гласувана утре на извънредно заседание на Народното събрание. 

Той обяви, че ЕС никога не е бил по-единен. "Тази война трябва да спре, не може мирните хора да бъдат под риск от обстрел. Ние като ЕС, ние като България, трябва да направим всичко възможно това да приключи", допълни Кирил Петков.

Припомняме, че преди дни министърът на отбраната Стефан Янев заяви, че не бива „да бързаме да слагаме етикети дали е ограничена военна операция или война ситуацията в Украйна", след като по-рано президентът на Русия Владимир Путин обяви началото на "специална военна операция" в Украйна. 

„Не използвах думата война, а се позовах на това, което каза президентът Путин, и се позовах на факта, че използването на думата война трябва да е много специфично и отговорно. Никъде в официалния език на НАТО и ЕС няма документ, в който да е използвана думата "война". Трябва внимателно да боравим с думите, защото след войната идва дипломацията, каза дни по-късно Янев на въпрос защо не е използвал думата "война".

В неделя Янев написа във Facebook: „Искам да споделя с българските граждани, че това, което се случва, че решенията, които предстои да бъдат взети, не са в интерес на България. Нещо повече - опасни са за страната ни".

Междувременно в неделя председателят на парламента Никола Минчев заяви, че страната няма да заема балансирана позиция за Русия. 

„България вече няма да се опитва да заеме някаква по-балансирана позиция, каквато имаше в предишни години при спорове между Запада и Русия. Интересът на България е Западът. В случая Западът е солидарен с Украйна - такива сме и ние", каза той в интервю за Нова телевизия.

Той коментира и темата с Янев, пояснявайки, че неговата оставка не е на дневен ред в парламента. „Официално такова искане не е внесено и едва ли ще се внесе, защото би разклатило коалицията“, каза той. „Аз в момента, казвайки моето виждане, че това е война и че не съм съгласен с терминологията на министъра на отбраната - изказвам лична позиция.

Не сме изготвили обща позиция на парламентарната група по този въпрос", каза Минчев.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:13 | 13.09.22 г.
fallback