Пари за преструктуриране на болниците има, заяви днес пред журналисти министърът на здравеопазването Анна-Мария Борисова, която по повод днешния Международен ден на детето посети 127-мо СОУ в столицата.
Попитана кога ще бъдат отпуснати средствата, тя отговори „когато влезе в сила всичко това, за което работим толкова усилено“.
Снабдяването с лекарства по думите на Борисова няма нищо общо с административната реформа и съкращаването на разходите в сектора. Парите за лекарства са само за лекарства и са в обема, в който са планирани, отбеляза тя, цитирана от БТА.
Борисова уточни, че съкращенията засягат само администрацията, а не и болниците.
В отговор на въпрос тя заяви, че като лекар и здравен министър ще работи за забраната на тютюнопушенето на обществени места.
По думите на министъра здравната карта трябва да бъде задължителна и това ще бъде едно от условията за осъществяване на реформата в здравеопазването. Ако здравната карта не е задължителна, реформа няма да има, добави Борисова.
По повод опасения на неправителствени организации, че по отхвърлената средносрочна рамкова инвестиционна програма за здравеопазване са предвидени 140 млн. евро само за 20 държавни болници, Борисова заяви: „Няма такова нещо, нито са 20, нито са 30, нито са 5, сега програмата ще се пише наново, съблюдавайки грешките от върнатата стара програма“.
Според нея тези, които ще осигурят финансирането по инвестиционната програма, искат национално мислене и глобално решение на проблемите в здравеопазването, а не на отделни болници. Това се иска от нас, трябва да се абстрахираме от отделната болница, да мислим държавнически, глобално, при написването на новата програма, посочи министърът и допълни, че това ще отнеме поне два месеца.


Арестуваха дилър на дрога след рутинна проверка във Варна
Община Варна чака пари от МРРБ за ремонт на основните пътни артерии към „Виница“
Жена изпя дилъра си във Варна
Закопчаха две крадли, ошетали три плажни чанти за по-малко от час в к.к. "Златни пясъци"
Почина Нанси Кисинджър на 92 години: Силата до своя съпруг дипломат
Задават се нови проекти за чипове в България
България може да изгражда малки центрове за данни, нужна е подкрепа от държавата
Кирил Бошов: Няма да сваляме „Еврохолд България“ от борсата
BESCO: Имаме повече въпроси към правителствената програма, отколкото отговори
Италиански град забрани велосипедите
Mercedes-Benz се връща на пазара на таксита в Германия
10 впечатляващи BMW-та, които не стигнаха до серийно производство
Нови натриеви батерии правят революция при евтините електромобили
BYD и Xpeng завладяват Европа, но дължат пари на дилърите
Арестуваният заподозрян за "Северен поток" работел по филм с Мария Бакалова
Детската болница е на прага на нов рестарт, а концепцията вече е остаряла
Терзиев за драмата с велосипедите в парковете: Бъдете спокойни, не се плашете от правилата
Сметната палата: 108 почивни бази за ученици у нас стоят затворени и се рушат
Четирима са задържани при полицейска операция в Слънчев бряг