IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

К. Пенчев: Правата на гражданите често се нарушават от кредитните институции

Банките имат възможност да променят лихвата по кредити, без да спазват някакви установени критерии, смята омбудсманът

12:56 | 02.03.11 г. 7
Автор - снимка
Създател
К. Пенчев: Правата на гражданите често се нарушават от кредитните институции

Правата на гражданите, като потребители, не са защитени в достатъчна степен и често са нарушавани от кредитните институции. Това е установил омбудсманът Константин Пенчев, който е проучил подадени до него жалби и е констатирал проблеми, свързани с нормативната уредба и дейността на банките. В резултат той е изпратил препоръки до министъра на финансите Симеон Дянков и управителя на Българската народна банка (БНБ) Иван Искров, съобщават от институцията на обмбудсмана.

Основният проблем е едностранната промяна на лихвения процент от страна на банките и съдържането на неравноправни клаузи в общите им условия. В разпоредбите на Закона за кредитните институции липсва критерият „обективност” при промяна на лихвения процент.

Дава се възможност на банките да определят условията, при които може да се променя лихвата по кредити, без да спазват някакви установени критерии. По този начин няма възможност за контрол от страна на БНБ доколко условията, определени от банката, при които може да се променя лихвата, са обективни и оправдани или са средство за необосновано прехвърляне на определени рискове от кредитната институция на кредитополучателите, категоричен е омбудсманът.

Той напомня и за разпоредбите на Закона за защита на потребителите, според който „доставчикът на финансови услуги си запазва правото при наличие на основателна причина да промени без предизвестие лихвен процент, дължим от потребителя или на потребителя”.

Липсата на критерии за условията, при които може да се променя лихвата и несъгласуваността на нормативната уредба, водят до различно тълкуване на задълженията на кредитните институции. Създават се предпоставки за нарушаване правата на потребителите.

„На практика се оказва, че законът позволява на банките да променят едностранно лихвените проценти, без критерии за условията на тази промяна и без контрол”, констатира омбудсманът. Това е нормативно позволено и в Закона за потребителския кредит.

Основен проблем е дефиницията на „референтен лихвен процент” – лихвеният процент, който кредиторът използва като базов при изчисляване на лихвения процент по кредита. Съгласно закона, той представлява пазарен индекс или индекс, който се изчислява от кредитора по определена от него методология.

В писмото си Константин Пенчев пише, че с тази дефиниция отново се дава възможност на банката едностранно да променя лихвения процент, като избере опцията референтният лихвен процент да е индекс, изчисляван по определена от нея методология, която не подлежи на контрол и няма нормативно определени изисквания за включените в нея показатели.

Възможността да се променят едностранно договорите за кредит, без обективни критерии, поражда съмнение за противоконституционност, заявява Пенчев.

В писмото си той подкрепя приетия Закон за ограничаване на плащанията в брой, позволяващ плащането на задължения към бюджетни предприятия да се извършва чрез картови плащания на ПОС устройства, без гражданите да дължат банкови комисионни и такси. Пенчев е категоричен, че по този начин се решава проблемът с неприемливата практика банковите такси за транзакцията да надвишават самото плащане. Константин Пенчев настоява за максимално бързо прилагане на закона, за да не остане нормативната уредба само хубава идея.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:48 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

7
rate up comment 0 rate down comment 0
Crux
преди 13 години
Интересно дали това ще доведе до промяна в начина на изчисляване на ливените проценти. Аз лично не вярвам.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 1 rate down comment 0
Raboti
преди 13 години
Някои (банките в случая) са по-равни и получават ПРЕПОРЪКИ (ПОЖЕЛАНИЯ). Клиентите получават задължения. Игра, нали! И няма ни рефер, ни нищо! Здраве да е, казва Пинокио!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 0
Plamen1967
преди 13 години
Пак че не са ти казали че са ти я вдигнали с технически пропуск в системата, щото тогава още повече боли... :(http://plamen-stoyanov.homeip.net/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 0
FINTA
преди 13 години
Пламене, то да беше само Булбанк. Няма да ти казвам пощальоните кви ги вършат... Изведнъж лихвата ми от 7% станала 9.9... И като ги питаш как им се образува процента, дигат рамене! Кво да ти кажа...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 0
todortk
преди 13 години
Да забранят на банките да вземат такса предсрачно погасяване и еднократни такси управление при кандидатстване за кредит. А таксата за кандидатстване да бъде до някаквъ фиксирана сума (примерно 100 лева максимум).Ако това стане конкуренцията ще свърши останалото и ще имаме нормални лихви по кредитите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 0
Jack Bauer
преди 13 години
В случая гражданите нямат никакви права,договорите един вид са едностранни в полза на кредитните институции.Докато няма закон за фалит на физическите лица всичко останало е вятър работа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 0
Plamen1967
преди 13 години
Towa добре, но кой ще промени правилата на игра... крадливата булбанк, с решение от Окт 2008 г с решение на УС смени базовия си лихвен процент като добави 4% към него за период от 5 месеца. Обяснението: не печелили достатъчно от дадените заеми!!! ВНИМАНИЕ БУЛБАНК Е ВРЕДНА ЗА ВАШЕТО ЗДРАВЕ!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още