fallback

ИПИ: Възможен е бюджет без дефицит през следващата година

Икономистите предлагат реални реформи в данъчната и пенсионна система, за да се преодолее тенденцията на превишени разходи

13:42 | 16.11.11 г. 1

Политиката на дефицитно харчене през последните три години не работи, затова предлагаме  бюджетът за 2012 г. да реализира положителен първичен баланс, който е напълно изпълним. Това съобщиха икономистите от Института за пазарна икономика при представянето на своята версия за алтернативен бюджет '2012, която подготвят вече девета година.

Вместо отрицателното салдо от над 1 млрд. лева, предложено с проекторамката на Закона за бюдежта за 2102 г., икономистите са изчислили, че е възможно да се постигне бюджетен излишък от 716 млн. лв.

За целта обаче кабинетът трябва да постигне реално намаление на данъците, да  ограничи редица данъчни преференции и да премахне предимствата при пенсионирането на работещите в системата на полицията и военните, обясни Петър Ганев.

Икономистите опровергават прокламираната от властта версия, че през последната година данъчната тежест не е променяна. Напротив, покачиха се акцизите, въведоха се нови данъци върху застрахователните премии и някои туристически дейности, покачиха се осигуровките и минималните осигурителни прагове, припомни главният икономист в ИПИ Десислава Николова.

Затова от ИПИ предлагат реални мерки, които не биха натоварили разходната част на бюджета и биха довели до оздравителен ефект. За целта те настояват за поне 10-процентно свиване на заплатите в държавния сектор, както и за нови структурни промени, насочени към закриване на неефективни държавни агенции, комисии и други второстепенни разпоредители с бюджетни средства.

Закриването на държавния резерв е стъпка в правилната посока, но анализът ни показа, че ведомства като комисията за защита на личните данни, агенцията за българите в чужбина и центровете за борба с трафика на хора могат да се редуцират и да преминат към министерствата на вътрешните и външните работи, поясни изпълнителният директор на ИПИ Светла Костадинова.

Кабинетът най-после трябва да се реши и на радикалната мярка държавната администрация сама да плаща осигуровките си за пенсия и здраве, за която настояват и работодателите, препоръчват икономистите. Те искат да се премахнат и необлагаемите ваучери за храна, за които годишно се отпускат 180 млн. лв.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:54 | 11.09.22 г.
fallback