Висшите учебни заведения да се финансират по нов модел - на базата на реализираните студенти, а не както е сега - на брой приети се обмисля в Министерство на образованието. Това каза в Пловдив министър Анелия Клисарова, съобщи БТА.
Според Клисарова идеята на просветното министерство е новата система да даде възможност за по-добро планиране, което постепенно ще регулира приема. Засичането на данните ще става чрез НАП, а не с помощта на кариерните центрове на висшите училища, както е сега.
При финансирането на университетите ще се има предвид и научната им продукция, а не само рейтинговата им система, коментира проф. Клисарова.
Тя уточни, че целта е новата система да започне да работи от следващата учебна година, като към 2020 година в страната да има между 30 и 32% висшисти, като 90 на сто от тях да бъдат реализирани на пазара на труда.
Проф. Клисарова посочи, че през следващата година няма да се наложи нулев прием за отделни специалности или университети. Тя допълни, че постепенно ще се редуцира броят на отпадналите ученици до 11 на сто, като в момента отпадащите са между 18 и 26% в зависимост от региона, а най-често това става между четвърти и осми клас.
Според Клисарова Законът за предучилищното и училищно образование е готов и до края на годината трябва да бъде обсъден на първо четене в Народното събрание.


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Парвулеску за целите на срещата Путин-Моди
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Панета: Трябва да се види подготовката за операцията на 2 септември
Панета: Ще се изискват големи усилия от Конгреса по случая от 2 септември
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Южна Корея започва първата си програма за ракети „въздух-въздух“
Любимата TikTok звезда на Италия: 84-годишна баба призовава инфлуенсърите да работят
Вдовецът на Тина Търнър си има нова приятелка, влюбен е в 60-годишна американка
Защо Джордж Клуни се ядосал на Брад Пит в далечната 1991 г.?