fallback

Дефицитът във фонд "Пенсии" ще е 1,7 млрд. лева през 2014 г.

Дефицитите в пенсионната система се финасират от данъци, не от осигурвки, предупреди депутатът от ГЕРБ Владислав Горанов на дебатите по бюджета на ДОО

13:35 | 26.11.13 г. 16

Народните представители приеха на второ четене бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО) за следващата година. Текстовете предвиждат дефицит на фонд „Пенсии” в размер на над 1,7 млрд. лева. За фонд „Безработица” дефицитът е повече от 163 млн. лева.

От 1 юли 2014 година влиза и т.нар. "швейцарско правило" за осъвременяване на пенсиите. Това означава, че минималните пенсии ще се увеличат с 4,50 лева месечно. Това са реалните възможности на бюджета, отговориха от БСП на критиките за минималното повишение.

По време на дебатите законопроектът беше разгледан член по член в присъствието на социалния министър Хасан Адемов и управителя на Националния осигурителен институт (НОИ) Бисер Петков, като не беше прието нито едно предложение, отправено от страна на опозицията. 

В крайна сметка с одобрението на всички изчетени членове, параграфи и Преходни и заключителни разпоредби, бюджетът на ДОО беше приет.

Дали следващата година няма да водим разговори за увеличаване на размера на социалните осигуровки, беше коментарът на бившия финансов министър Владислав Горанов по отношение на замразяването на пенсионната реформа, започната от ГЕРБ. По негови данни над 50% от социалните разходи се покриват не от приходите на осигуровки, а от данъците.

"Приходите от преките данъци, корпоративен и данък върху доходите, в момента точно покриват дефицита", коментира той и посочи, че без реформа ще се окаже, че пенсионерите сами ще плащат пенсиите си чрез платените от тях косвени данъци - Данък добавена стойност (ДДС).

Според Горанов логиката осигурителните права да отговарят на приноса в системата се нарушава, а мерките подтикват към укриване на доходи.

Неговата теза беше подкрепена от председателят на бюджетната комисия Йордан Цонев, според когото е ясно, че има сериозни проблеми в системата и замразяването на реформата е нужно, за да бъдат открити по-добри решения. "Финансирането на дефицитите от бюджета не може да продължава вечно", допълни той.

Възникнаха обаче въпроси за липсата на някои от планираните социални мерки от правителството в бюджета на ДОО за догодина. Става въпрос за ранното пенсиониране на хората, на които им остават две години до пенсия и са останали без работа, за което са необходими 30 млн. лева.

Връщането на правото за ранно пенсиониране за военните също не е заложено в бюджета, а то ще коства 3 млн. лева. Не е направена и финансова оценка колко ще струва гласуваното в Кодекса за социално осигуряване на правото за майчинство при осиновяване на дете от 2 до 5-годишна възраст.

3 млн. лева пък ще струва изчисляването на майчинството на базата на получавания доход за последните18 месеца, а не както досега - на 24 месеца. От БСП заявиха, че тази мярка ще бъде финансирана с пари от резерва на НОИ.

Въпросът на депутата от ГЕРБ Светлана Ангелова дали останалите мерки ще бъдат изпълнени, след като не са заложени в бюджета и не е ясно откъде ще дойдат средства за тях, не получи отговор.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:09 | 13.09.22 г.
fallback