fallback

Горанов: Ще надграждаме идеята за промени в пенсионното осигуряване

Чрез дебати до 31 март догодина ще се търсят решения по спорните моменти, заяви финансовият министър

11:55 | 20.12.14 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Няма да оттегляме промяната в пенсионното осигуряване, но ще я надграждаме. Това обяви в ефира на Дарик финансовият министър Владислав Горанов. Той беше категоричен, че ще се търсят решения по спорните моменти в дебати, които ще започнат в началото на 2015 година и ще се проведат до 31 март. За подновяване на разговорите призова и лидерът на ДСБ Радан Кънев днес. Президентът Росен Плевнелиев също изрази такова желание вчера.

Едно от опасенията например е, че това решение заплашва ликвидността на пенсионните фондове, защото законът предвижда шестмесечен срок за прехвърляне на средствата от фонд в Националния осигурителен институт (НОИ).

Фондовете правят дългосрочни инвестиции и този срок може да не е достатъчен, за да не бъде нарушено финансовото състояние на дружествата. Горанов обясни, че по време на дебатите може да бъде взето друго решение – прехвърлянето да става не за срок от 6 месеца, а до падеж на ценни книжа, в които са инвестирани средства на пенсионните фондове, за да няма загуби.

„Тези средства не са нужни в този момент на НОИ”, категоричен беше финансовият министър.

Той призна, че не смята за необходимо създаването на държавен пенсионен фонд, в замяна на сегашното правило средствата да бъдат изпращани в НОИ, каквато идея изказаха някои парламентарни партии.

В дебатите може да бъде обсъдено и вноските по първия стълб да могат да се правят в частен фонд, допълни още Горанов. Той обаче поясни, че солидарността в обществото не може да бъде премахната напълно и договорът да бъде прекъснат отведнъж.

Трябва да се дава възможност за избор, но и да се държи сметка за солидарността, категоричен беше финансовият министър. Може да се обсъди и възможността осигурените да имат право да изберат дали да се осигуряват в здравната каса, или в частни здравни фондове, но здравният министър Петър Москов не е поискал това, допълни още Горанов.

Министърът на финансите е категоричен, че хората, които искат да напускат фондовете, трябва да са активната страна и да заявят желанието си да се върнат в НОИ, в противен случай те ще продължават да се осигуряват в избрания частен фонд.

Единствено тези, които излизат на трудовия пазар за първи път след 1 януари 2015 година, ще имат една година, за да изберат дали да се осигуряват в универсалните пенсионни фондове, като в противен случай ще бъдат насочени към НОИ.

"Бюджет 2015 е възможният бюджет и той ще ни отведе до края", смята още финансовият министър, визирайки неизпълнението на бюджета за тази година. През изминалата година "маските паднаха" и хората разбраха, че не може да се продължава така, заяви Горанов, допълвайки, че е оптимист за 2015 година.

По негови думи преходът и реформите в страната ни не са се случили както трябва и затова целта през 2015 г. е нещата да се случат по нормален начин – като осмислени реформи.

По отношение на призивите за увеличение на разходите за отбрана и образование, министър Горанов отговори, че е против фиксирането на ангажименти за разходи като процент от БВП.

Той отново изтъкна, че общата преразпределителна роля на държавата е сведена до нива под 40% от БВП и „не може, при положение че, ние не искаме да взимаме от хората, не искаме да имаме високи данъци, искаме те сами да вземат решения как да изхарчат това, което изкарват, в следващия момент да имаме претенции към държавата, че тя трябва да има този капацитет на разпределение, който имат държавите с много по-голяма данъчна тежест.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:38 | 13.09.22 г.
fallback