fallback

Марев: Доходността по УПФ от началото на 2015 г. е над 2%

Предложението на КФН за създаване на консервативни фондове ще ограничи още инвестициите на пенсионните фондове, смята директорът на „ДСК-Родина“

21:44 | 25.02.15 г. 12
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

От началото на 2015 г. постигната от универсалните пенсионни фондове (УПФ) доходност е над 2%, изчисли изпълнителният директор на ПОК „ДСК-Родина“ Николай Марев по време на семинар, посветен на промените в Кодекса за социално осигуряване (КСО) и въздействието им върху пенсионната система и икономиката на страната, организиран от Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване (БАДДПО).

От 1 януари до 24 февруари 2015 г. включително универсалните пенсионни фондове са постигнали над 2% доходност, а двугодишната доходност, изчислена от Комисията за финансов надзор, е доста над 6%. „Някои фондове дори преминаха границата от 7% годишна доходност“, посочи Марев по време на своята презентация относно доходността, управлението и сигурността на средствата във втория стълб на пенсионното осигуряване.

„Доходността е доста добра в сравнение с лихвените проценти по депозитите, които в момента предлагат търговските банки“, коментира той.

Според Марев КСО ограничава инвестициите на задължителните пенсионни фондове (тези от втория стълб на пенсионната система) в сравнение с вложенията, които могат да правят доброволните пенсионни фондове, т.е. тези от третия стълб на системата. По негови думи предложението на КФН за създаване на консервативен фонд ще ограничи още инвестициите на пенсионните фондове. Марев смята, че ролята на консервативният фонд ще бъде само да съхрани натрупаните средства по индивидуалната партида на дадено лице.

Относно регулациите директорът на „ДСК-Родина“ посочи, че всекидневно пенсионните компании изпращат над 30 справки в КФН относно инвестициите на фондовете, сключените сделки, промените в активите и други, което е доказателство за строгия контрол. Марев допълни, че контролна функция върху пенсионното дружество - освен данъчните и одитните органи - има и банката попечител, с която то работи.

„Банката попечител не може да премести нито един лев без пенсионната компания да й каже“, каза Марев. От своя страна одобрението на банките попечители, от които пенсионните компании могат да избират, се прави от Българска народна банка, съгласувано с КФН.

„Дори и банките попечители изпращат всекидневни отчети в КФН и БНБ“, допълни в тази връзка главният изпълнителен директор на „ING“ ПОД Атанас Петров. И двамата подчертаха, че не всяка банка може да бъде банка попечител на пенсионно дружество. Към ноември 2014 г. тази роля изпълняват 11 банки, показва бърза справка в сайта на централната банка.

Отделно – пенсионната компания сключва договор с инвестиционен посредник, който обслужва сключването на сделките с ценни книжа.

Марев обърна внимание и на същността и ролята на цената на един дял. Тя е въведена на 1 юли 2004 г. и се публикува всеки работен ден малко след 18:30 часа на сайта на КФН.

„Целта на въвеждането й бе да даде сравнимост, публичност и прозрачност на резултатите на пенсионно-осигурителните компании и управляваните от тях фондове пред обществото“, каза той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:03 | 13.09.22 г.
fallback