Българският лекарски съюз ултимативно заявява в декларация, че няма да участва в преговорите по Национален рамков договор за догодина, ако не бъдат премахнати всички текстове от Закона за бюджета на Здравната каса, с които се променят правилата, приети в Закона за здравното осигуряване. Това се посочва в декларация на съсловната организация, приета на 64-я извънреден събор, който се проведе този уикенд в Равда.
От организацията заявяват, че ще използват всички позволени от закона средства за защита на правата и интересите на българските лекари, на пациентите и обществото.
Възраженията на лекарското съсловие са срещу клаузи в бюджета на Здравната каса, които налагат лимити на лекарите. Позволява се НЗОК да променя цените и обемите на медицинските дейности по собствено решение, включително ако не е подписан Национален рамков договор с лекарите за годината. Дава се възможност и фондът да намалява цени на клинични пътеки при недостиг на средства. Досега БЛС активно участваше в тези процеси.
„По конституционно несъобразен начин с преходните и заключителни разпоредби на проекта за Закон за бюджета на НЗОК се правят кардинални промени в Закона за здравното осигуряване, изменен само преди четири месеца. Практически се ликвидира договорното начало, залага се административно определяне на финансови ограничения за всички изпълнители и потребители на здравни услуги”, посочва се в декларацията.
Лекарите предлагат и да се увеличи размерът на публичните средства до 25-30% от общия бюджет на НЗОК само за извънболничната помощ. Както и средствата за изследвания и консултации, необходими за явяване на ТЕЛК да не са от бюджета на Здравната каса, а от този на Министерство на труда и социалната политика, за което вече са водени разговори.
БЛС предлага и да се заложат с 18 млн. лв. повече за първична извънболнична помощ, а в специализирана помощ извънболнична помощ – с 14 млн.лева повече. Основно искане на делегатите е диспансерните прегледи да се освободят от регулация, а притеснението при специалистите е, че заложеният бюджет няма да стигне предвид въвеждането на нови дейности в диспансерното наблюдение при кожните и психичните заболявания.
Съсловието на българските лекари няма да приеме авторитарно и ултимативно налагане на правила, елиминиращи договорното начало, посочва се още в документа. БЛС настоява за незабавно оттегляне на всички предложения от проектозакона за бюджета на НЗОК, водещи до изменения на други закони и срокове в Националния рамков договор.
Ако исканията не бъдат изпълнени, БЛС няма да участва в преговорния процес по новия рамков договор за 2016 година.


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Биткойн към $50 000 и злато към $5 000? Ще се върнем ли към нормалното в 2026 г.
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Защо Джордж Клуни се ядосал на Брад Пит в далечната 1991 г.?
Кейт Мидълтън впечатли с най-голямата си тиара досега
5 храни, които „събуждат“ женските хормони
Политическите кампании вече и в TikTok, манипулациите там са лесни