fallback

Депутатите не приеха изрично разсекретяване на доклада за КТБ

Текстовете от Закона за банковата несъстоятелност дават различни правомощия на временните и постоянните синдици на фалирали банки

11:39 | 14.04.16 г. 10
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Депутатите одобриха окончателно на второ четене промени в Закона за банковата несъстоятелност, които регламентират действията на синдиците на изпаднали в несъстоятелност банки. С приетите текстове обаче бяха дадени различни правомощия на временните и постоянните синдици на фалирали банки.

Според тях временният синдик ще има право да оповестява предмета на договор, сключен във връзка с проверката на причините за несъстоятелност на финансовата институция. Договорите ще бъдат публично публикувани на електронната страница на синдика.

Постоянният синдик също ще публикува договорите, но без задължението да оповестява какъв е техният предмет.

В Преходните и заключителните разпоредби на Закона е записано още, че текстовете ще се прилагат и за произоводства по несъстоятелност на банки, открити до влизането му в сила и сключените по тях договори. Депутатите от Реформаторския блок Мартин Димитров и Петър Славов поискаха след този текст да бъде добавено и "изготвените по тях доклади", което обаче беше отхвърлено от депутатите в пленарната зала.

Това на практика означава, че законът не дава изрично задължението докладите, изготвени по сключените договори за разследване, да бъдат публично оповестявани. Така съдбата на договора, сключен с Alix Partners за КТБ, също остава неясна на този етап.

Документът на английски език е достъпен за депутатите, но в секретната читалня. Заявката за исканите промени беше свързана с идеята този доклад да стане достъпен и за обществото. Инициативата е на депутатите от ДПС Делян Пеевски и Йордан Цонев. 

Другите текстове в Закона за банковата несъстоятелност се отнасят до осигуряването на възможно най-кратък срок за справедливо удовлетворяване на вложителите и другите кредитори на банката. Предвижда се обявяване на всички списъци, съставени от синдика.

С промените се въвежда и срок от две години на досегашното изискване синдикът да не е бил член на изпълнителен или контролен орган или съдружник в дружество, което е обявено в несъстоятелност и в него са останали неудовлетворени кредитори. 

Според сега действащия закон при назначаване на синдик Управителния съвет на фонда за гарантиране на влоговете определя първоначалното му възнаграждение за срок от 6 месеца от назначаването му. Сумата е фиксирана и не може да бъде по-малка от 10 и по-голяма от 30 минимални работни заплати.

След изтичането на този срок възнаграждението на синдика се определя като процент от общата сума на осребреното имущество през съответния месец. Продажбата на имущество не може да започне преди Фондът да е одобрил програмата за това. По тази причина депутатите решиха, че синдикът ще получава фиксирана сума, докато фондът не посочи начална дата за осребряването.

Според измененията синдикът ще трябва да изпраща на фонда всеки месец отчет за дейността си, а не ежеседмично, както беше досега, предава Dnes.bg.

Достъп до пълната информация и доклада с оценки на отделните активи ще имат само синдикът и фондът. Кредиторите ще получават отчети с обобщени данни. Целта на промяната е да се защити публичният интерес и да се постигне максимална цена при продажбата на активите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:22 | 13.09.22 г.
fallback