Погрешно се разбира идеята за кризисно финансиране. Няма нищо изненадващо в хода за спасяване на италианските банки Banca Popolare di Vicenza и Veneto Banca. Това каза финансистът доц. Емил Хърсев в ефира на Bloomberg TV Bulgaria "Ходът аз считам за премерен и правилен. Това не са пари, хвърлени на вятъра. Те ще се възстановят", обясни експертът.
Припомняме, че вчера италианското правителство отпусна спешно 5,2 млрд. евро за двете банки, обявени от Европейската централна банка (ЕЦБ) преди дни като фалиращи. С тази подкрепа Veneto Banca and Banca Popolare di Vicenza ще продължат да работят.
Премиерът Паоло Джентилони коментира, че спешната помощ от правителството трябва да гарантира, че възстановяването на италианската икономика няма да бъде спряно от фалита на двете банки. Решението за помощта е взето на спешно заседание на правителството в неделя вечер.
"Очевидно става дума за придържане към класическата и от десетилетия работеща система за спасяване на банки в затруднено финансово положение. С това се слага ясна черта на идеята за обръщане на посоката и „завличане“ на клиентите на банките. За това бе приета специална европейска директива, която удобно се забравя“, каза още Емил Хърсев.
Според него директивата за кризисно саниране и затваряне на банки е мъртва. Той е категоричен, че трябва да има механизъм за отменянето на „мъртвите директиви“ в ЕС.
Относно намерението на българското правителство да ограничи драстично плащанията в брой, финансистът заяви, че това е „грешка“. "Борбата със сивата икономика не се прави чрез спиране на нормалния икономически процес. Тези мерки по-скоро бутат икономиката в посока сива икономика", допълни той.
Спред него плащанията в брой така или иначе намаляват все повече като процент, и не е нужно да се налагат административни ограничения за ограничаването им, те са част от икономическия процес. „Подобна мярка само ще насърчи кешовите разплащания в други валути, защото те няма да попаднат под обхвата на закона“, коментира още Емил Хърсев.


Съдът на ЕС опровергава информация за допусната жалба срещу влизането ни в Еврозоната
Ограничават движението на автомобили във Варна през почивните дни заради два мача
Фратрия завърши годината с победа
Връчиха наградите „Доброволец на годината“ във Варна
19-годишен шофьор кара с 300 км/ч в София (ВИДЕО)
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
EV стигат точка на необратимост през 2026, Европа и Китай ще се интегрират
САЩ: Европа рискува да бъде заличена, ако не се промени
Българската икономика нараства стабилно през третото тримесечие на 2025 г.
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Излезе на бял свят бижуто с форма на яйце на Фаберже, глътнато от крадец
Удареният от Украйна кораб KAIROS е заседнал край Ахтопол
Сиярто: Въпреки отричанията, в Украйна се извършва принудителна военна служба
Европрокуратурата разследва измама за 13 млн. евро у нас, извършени са над 80 обиска
Интензивни дъждове утре, на места и с гръмотевици