Състоянието на общинските бюджети и отказът на централната власт от фискална децентрализация поставят все повече местни власти в ситуация, в която повишаването на данъци изглежда къде изкушаващо, къде наложително, казва в свой анализ икономистът Явор Алексиев от Института за пазарна икономика (ИПИ).
Изчисленията на ИПИ, базирани на информация, получена от самите общини, показват че все повече от тях прибягват към повишаване на ключови данъци.
В периода 2012-2017 г. ИПИ проведе 6 отделни годишни изследвания на нивата на местните данъци и такси като част от проекта „Регионални профили: показатели за развитие”. През пролетта на всяка година икономистите изпращат заявления по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ) до всички общини в страната. В обхвата на изследването влизат водещи местни данъци като:
данък върху недвижимите имоти - нежилищни имоти на юридически лица (‰);
данък върху превозните средства и леките автомобили – с мощност от 74 kW до 110 kW (лв./kW);
годишен патентен данък за търговия на дребно до 100 кв. м търговска площ – при най-добро местонахождение на обекта (лв./кв.м);
данък за прехвърляне на собственост (‰).
Резултатите от последното проведено проучване са недвусмислени: местните данъци продължават да нарастват, като случаите на регистрирано увеличение през 2017 г. са 62, а намаленията - едва 8.
Общо за периода 2013-2016 г. са регистрирани 210 случаи на увеличения и 50 случаи на намаления на тези четири данъка. Най-вероятно действителните промени (и в двете посоки) са повече от уловените, но достъпна официална информация за това липсва, а тенденцията в наличните данни е достатъчно ясна, за да не бъде поставяна под съмнение, смятат авторите на анализа.
Те уточняват, че събраните от тях данни покриват над 80% от общините и дават достатъчно добра представа за промените в основни данъци и такси на местно ниво.


БАБХ засилва контрола върху транспортирането на живи животни през лятото
Радев: С общи усилия ще направим качествен скок в развитието на модерна икономика и инвестиционна сред
Над 68 000 са подадените декларации от фирми в НАП Варна
Хванаха 500 кг нередовно месо и животински продукти в месопреработвателно предприятие в Хасково
Спипаха редица нарушители по пътищата из Варненско
Новините в развитие
AI и електромобилите затрудняват планирането на електроенергията в Китай
Великобритания залага на AI и дронове в плана си за финансиране на отбраната
Ще успеят ли ЕС и Китай да се разберат до октомври
Ерика Тай: Всички чакат новите мерки в Китай
Изчезналото Ferrari на Майкъл Джордан се появи след 24 години
Volkswagen жертва две марки, за да излезе от кризата
11 минивана, които обезсмислят покупката на SUV
Renault 4 E-Tech измина над 1600 км само на слънчева енергия
Xiaomi тества спортно купе с 2000 конски сили
МОН: Интерактивна карта на училищата в София и пътеводител за кандидатстване след 7 клас
Хванаха пияна жена, шофирала крадена италианска кола
РЗИ - Бургас: Морската вода е чиста въпреки сигналите за мазут
6-годишно пострада при катастрофа край радневско село
СГС отхвърли иск за конфискация на имущество за над 23 млн. лв. от Брендо