fallback

КНСБ няма да подкрепи орязване на болничните като отстъпка за бизнеса

Предложенията в проекта на бюджета на ДОО за догодина, отнасящи се до безработицата, са в грешна посока, смятат от синдиката

14:14 | 19.10.17 г. 6

КНСБ няма да подкрепи предложението работодателите да плащат само 50% от осигурителния доход за първите три дни болничен, а не 70%, както е в момента. От четвъртия ден НОИ ще продължи да плаща по 80%, както е и сега. Това каза президентът на синдиката Пламен Димитров на пресконференция.

Предложението е залегнало в проекта за бюджет на Държавното обществено осигуряване за 2018 година, който предстои да бъде обсъден на Надзорен съвет на НОИ следващата седмица.

Според лидера на синдиката Пламен Димитров с подобна стъпка няма как да се реши проблемът с фалшивите болнични.

"По този начин се взема от джоба на болния и страдат осигурените лица", каза той. И допълни, че има други режими в европейските практики, които биха могли да се използват, а не да се намалява размерът на болничния. По думите на Димитров има механизми, които да се задействат за решаване на проблема с растящия брой болнични листове, но не чрез намаляването на правата на хората.

По думите на изпълнителния секретар на синдиката Ася Гонева промяната за изплащането на болничните се представя като превенция срещу злоупотребите, а всъщност е само отстъпка към работодателите, след като стана ясно, че няма как минималните осигурителни доходи да не бъдат увеличени.

КНСБ има и ред други забележки към проекта за бюджет на Държавното обществено осигуряване за догодина.

Що се отнася до предложеното в проекта увеличение на минималното дневно обезщетение за безработица Димитров коментира, че е стъпка в правилна посока, но недостатъчна.

Според предложението минималното дневно обезщетение се увеличава от 7,20 на 9 лева, като се въвежда и максимално дневно обезщетение от 74,29 лева дневно. Искането на КНСБ е минималното дневно обезщетение за безработица да стане 14,50 лева, за да се достигне около 300 лева месечно, или 60% от минималната заплата за предходната година, както е по закон. За мярката допълнителните разходи са 56 млн. лева.

От КНСБ посочват също, че останалите предложения в проекта на бюджета на ДОО, отнасящи се до безработицата, са в грешната посока.

Синдикатът не подкрепя изискването за по-дълъг осигурителен период за получаване на правото на обезщетение за безработица. От 2018 година лицето трябва да се е осигурявало поне 12 месеца през последната година и половина, а не както е в момента 9 месеца. Старо предложение на синдиката е достъп до обезщетение да имат лицата, доказали 12 месеца осигуряване в последните 24 месеца, като да не е задължително тези 12 месеца да са последователни. Това се отнася особено за заетите сезонно.

В проекта на бюджет на ДОО се предвижда максималният осигурителен доход да се запази на 2600 лева, както и таванът на пенсиите - 910 лева. Искането на КНСБ беше за максимална пенсия от 1000 лева през следващата година и максимален осигурителен доход 3000 лева.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:55 | 14.09.22 г.
fallback