Над 30 проверки на данъчните в столицата установиха липса на присъствени форми, графици на работа, правилник за вътрешния трудов ред и книги за ежедневен инструктаж на работниците на ключови строителни обекти.
Проверките на инспекторите от дирекция „Контрол“ на Териториалната дирекция НАП София са в рамките на започналата през октомври национална кампания. Две от тях са са съвместни с Главна инспекция по труда (ГИТ), като вниманието на данъчните е към идентифициране и санкциониране на най-рисковите обекти, за които са използвани източници на информация от двете институции, съобщи пресслужбата на приходната агенция.
При проверките се прави съпоставка на броя на наетите лица, установените при проверките такива, декларираните с осигурителните декларации данни, платените данъци и осигуровки и др. Обект на мерките са и подизпълнители, осигуряващи работници за проверяваните строителни обекти, уточниха от НАП и напомниха, че строителството е един от рисковите браншове по отношение на спазването на осигурителното и данъчно законодателство.
Наблюдава се и ръст на заетостта в бранша – по данни на Националния статистически институт той е 7% към края на второто тримесечие на тази година спрямо периода април-юни на 2017 г.
„При проверките на място следим основно за нарушения на трудовото и осигурителното законодателство. В голяма част от посетените обекти регистрираме една и съща нередност – липса на присъствени форми, графици на работа, правилник за вътрешния трудов ред и книги за ежедневен инструктаж. По закон обектът трябва да разполага с такива във всеки един момент. Информацията ни е необходима, за да констатираме има ли разминавания с установените на обекта работници, коментира Мая Първанова, началник на отдел „Проверки“ в дирекция „Контрол“ към Териториална дирекция на НАП София. – Липсата на тези документи, или предоставянето им на по-късен етап, е индикация за евентуални преднамерени действия и води до предприемане на по-сериозни контролни мерки.
Тя апелира към отговорно поведение от страна на строителите, за да могат данъчните служби да насочат усилията си към нарушители, които ощетяват както работниците, така и бюджета.
След извършване на проверка на място инспекторите съпоставят данните по подадените задължителни данъчно-осигурителни декларации, внасят ли се осигурителните вноски на работниците в срок, както и има ли нарушения на данъчното законодателство.
За неподадени в срок декларации и за невнесени осигурителни вноски данъчните инспектори съставят съответните актове за установени административни нарушения.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро
Еврото, цените и властта: Накъде върви държавната намеса?
Сериалът "Тед Ласо" променил живота на Хада Уодингам