fallback

Бизнесът и държавата сближават позициите си за компенсациите заради коронавируса

Право на компенсации по правилото 60/40 ще имат фирми от всички сектори на икономиката, които докажат намаление на приходите с поне 25%

16:38 | 28.03.20 г. 19

Работодателите и държавата са на крачка от споразумение за компенсиране на засегнатите от кризата с коронавируса Covid-19 фирми.

На днешното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) е обсъден вариант на постановление на Министерския съвет, съгласно който право на компенсация от страна на държавата в размер на 60% върху брутното трудово възнаграждение на работниците и служителите да имат работодатели от всички сектори на икономиката, а не по списък, чийто приходи от продажби са намалели с най-малко 25% поради напълно или частично преустановена работа заради извънредното положение, съобщават от Българската стопанска камара (БСК).

Приложеният към постановлението списък със сектори, подлежащи на компенсации, ще се отнася само за работодателите, спрели работа вследствие заповед на държавен орган (в случая, Министъра на здравеопазването), допълват от БСК.

В хода на дискусията министърът на труда и социалната политика Деница Сачева се е съгласила с предложението на социалните партньори прагът за право за обезщетение да бъде свален от 25 на 20% спад в приходите от продажби. Окончателно решение за това ще бъде взето утре на извънредно заседание на Министерския съвет, на което ще се обсъждат всички бележки на социалните партньори по текстовете. Целта е постановлението да бъде прието утре, за да може максимално бързо фирмите да имат възможност да се възползват от компенсаторния механизъм.

Според БСК обаче е спорен въпросът към кой период да се отчита този праг. Според заложеното в проекта на постановление спадът трябва да е към осреднените приходи от продажби за месеците януари и февруари 2020 г. Част от социалните партньори предлагат за референтен период да се взимат съответните месеци на предходната година (например март 2019 г. спрямо март 2020 г.). Друго предложение предвижда спадът да се изчислява на база 1/12 от приходите от продажби през 2019 г.

Сред спорните въпроси е и как ще се доказва спад на приходите. Решено е съпоставката да се прави спрямо същия период на предходната година.

На заседанието е договорено още да се направи промяна в в Закона за извънредното положение, където е заложена мярката 60/40 – съотношение, което прави постановлението неприложимо за огромната част от българските фирми, особено за микро-, малките и средните предприятия.

Предвижда се и създаването на публичен регистър на компаниите, които ще бъдат подкрепени по силата на постановлението, както и да се облекчи максимално обемът документация, необходим за кандидатстване за компенсации.

Компенсации ще могат да се изплащат за целия или за част от периода на извънредното положение, но за не повече от три месеца, предвиждат текстовете. Основно изискване към работодателите, за да получат компенсация, е да нямат данъчни задължения и неплатени осигурителни вноски за служителите и работниците, както и да запазят заетостта на хората, за които получават средства, за период, който не е по-малък от периода, за който получават компенсация.

Процедурата за кандидатстване ще се определи със заповед на директора на Агенцията по заетостта. Документите ще се предоставят по електронен път. Специална комисия, назначена от директорите на съответните териториални бюра по труда, ще проверява документите и ще взема решения за отпускането на компенсациите.

От Асоциацията на индустриалния капитал в България призовават за  предприемане на незабавни, работещи, ефективни мерки за подкрепа на икономиката, която е тежко засегната и ако не бъде насърчена, ще бъде тласната в трудно обратима рецесия. Широко прокламираната подкрепа от 60% всъщност е едва 23%, а прекратилите дейност предприятия все едно няма да могат да се възползват от нея, тъй като им се поставят неизпълними за повечето от тях условия. Подкрепата ще ползват само онези, които имат пари кеш, нямат ликвидни затруднения и следователно не се нуждаят особено от нея и по този начин обществените средства няма да се инвестират ефективно и ефикасно в запазването на човешките ресурси, смятат от организацията.

Организацията настоява също за диференцирана компенсация съобразно тежестта на негативното влияние на мерките върху дейността на предприятията. Най-интензивна подкрепа - компенсиране на възнагражденията и осигурителна "ваканция", да получат фирмите, които напълно са спрели дейност, настояват от АИКБ.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:44 | 13.09.22 г.
fallback